Złoty cekin – wyjątkowa moneta Republiki Weneckiej

Republika Wenecka jest dziś uważana za najdłużej funkcjonującą republikę w historii świata. Podobnie rzecz się ma z jej walutą. Pochodzące z Wenecji złote cekiny funkcjonowały jako środek płatniczy w Europie przez niemal 600 lat i stanowiły swego rodzaju wzór dla innych kontynentalnych monet. Historyczne złote medale, srebrne medale czy złote i srebrne monety stanowią dziś gratkę dla wielu kolekcjonerów. Nawet na tle większości z nich weneckie cekiny są naprawdę wyjątkowe. Dlatego warto poznać ich historię i rozważyć wzbogacenie swojego zbioru o jeden z egzemplarzy!

Tło historyczne powstania złotych cekinów

Aby zrozumieć, jak wiele światowa i polska numizmatyka zawdzięczają złotym cekinom, warto przedstawić tło historyczne powstania tych monet. Korzystny splot wydarzeń sprawił, że Republika Wenecka miała szansę stać się jedną z największych potęg handlowych ówczesnego świata. To właśnie przez Wenecję krzyżowcy docierali na krucjaty do Ziemi Świętej i do Konstantynopola. Niewielka republika szybko się bogaciła i zyskała wiele monopoli handlowych. Do Wenecji zaczęły spływać cenne kruszce, przede wszystkim srebro i złoto. Niezbędne okazały się nowe środki płatnicze odpowiadające ówczesnemu bogactwu.

Pierwszym z nich pod koniec XII zostało również słynne srebrne grosso. Jednak monety ze srebra z czasem okazały się niewystarczające. Republiki kupieckie z Półwyspu Apenińskiego zaczęły wybijać monety ze złota, na co zdecydowano się również w Wenecji. W ten sposób w 1284 roku rozpoczęła się historia cekina, który stał się pierwowzorem późniejszych dukatów.

Czym wyróżniają się te wyjątkowe złote monety?

O wyjątkowości złotych cekinów, które dzisiaj funkcjonują jako pożądane monety kolekcjonerskie, decyduje między innymi robiąca ogromne wrażenie jak na tamte czasy próba – 986/1000. Poza handlem Republika Wenecka słynęła z najwyższej klasy rzemiosła i sztuki, ale trzeba przyznać że tamtejsi mincerze również zasługują na podziw. Złote cekiny funkcjonowały jako środek płatniczy przez niemal 600 lat. Dopiero zdobycie Wenecji przez wojska Napoleona i późniejsze wcielenie do Austrii sprawiły, że ich emisja została zakończona w 1797 roku.

Złote cekiny w Skarbnicy Narodowej!

W Skarbnicy Narodowej te legendarne monety są dostępne w zestawie wraz z równie słynnym weneckim grosso. Cekiny ważą 3,5 g i są bardzo dobrze zachowane. Według przyjętej klasyfikacji określa się ich stan jako bardzo piękny. Awers monet przedstawia Świętego Marka trzymającego Ewangelię, a także klęczącego przed nim dożę weneckiego dzierżącego flagę. Obok postaci znajdziemy również symbole nawiązujące do władzy książęcej. Rewers zdobi z kolei postać Chrystusa trzymającego królewskie jabłko będące symbolem władzy chrześcijańskiej nad światem. Postać jest dodatkowo otoczona wieńcem z gwiazd. Złote cekiny niewiele zmieniały się przez stulecia, a poszczególne emisje mogą różnić się jedynie ze względu na zmianę władców rządzących państwem. Zestaw zawierający złote cekiny i srebrne grosso będzie doskonałym prezentem dla fana numizmatyki i historii.