Olimpiada Tokio 2020 – polscy reprezentanci podczas igrzysk olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 przeszły do historii zanim jeszcze się rozpoczęły. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która zmusiła organizatorów do przesunięcia ich na kolejny rok. Nazwa pozostała jednak bez zmian. A jak zapowiada się najbliższa olimpiada dla polskich sportowców? Zobacz, kto reprezentuje nasz kraj i jakie mamy szanse medalowe. Tokio 2020 – najważniejsze informacje Stolica … Dowiedz się więcej

Historia godła Polskiego – pierwszy herb Polski

Historyczne wizerunki godła polskiego

Jakie jest godło Polski? Na to pytanie odpowie nawet dziecko: to oczywiście orzeł biały. Legenda głosi, że to właśnie tego ptaka, na tle czerwieniącego się od zachodu słońca nieba, ujrzał Lech, założyciel państwa Polan. Uznał go za symbol pomyślności i dlatego zadecydował, aby osiąść na terenie dzisiejszego Gniezna (dawniej: Gniezdna). Jak jednak wyglądała historia jednego … Dowiedz się więcej

EURO 2020 – z kim zmierzą się Polacy?

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 - oficjalna srebrna moneta w blistrze

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 roku przejdą do historii. W teorii to międzynarodowe święto futbolu powinno być już za nami. Jednak… 2020 rok był wyjątkowy. Pandemia koronawirusa spowodowała, że odwołane zostały m.in. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Nie inaczej było z EURO 2020. Zobacz, kiedy odbędą się mistrzostwa i w jakie ciekawe monety mogą się wyposażyć … Dowiedz się więcej

Helsinki 1952 – początek emisji kolekcji srebrnych monet olimpijskich

Pierwsza oficjalna moneta olimpijska - Helsinki 1952

Już wkrótce odbędą się kolejne igrzyska olimpijskie. Tym razem atleci z całego świata zawitają do Tokio i będą walczyć w 37 różnych dyscyplinach. Będzie to wyjątkowe święto i kolejne niezapomniane widowisko, godne upamiętnienia. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkową kolekcję srebrnych monet „Droga do Igrzysk”. Dowiedz się więcej!

Dowiedz się więcej

Niezwykłe numizmaty emitowane z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły

Karol Wojtyła – papież Polak – to jedna z najbardziej ikonicznych postaci w historii nowoczesnej Polski i świata. Jan Paweł II odegrał wyjątkową rolę w naszych dziejach i stał się przewodnikiem duchowym oraz moralnym dla milionów ludzi. Dlatego upamiętniamy każdą rocznicę, która jest z nim związana. Na 100-lecie urodzin Wielkiego Polaka zostały wydane niezwykłe numizmaty. … Dowiedz się więcej

Złoty cekin – wyjątkowa moneta Republiki Weneckiej

Republika Wenecka jest dziś uważana za najdłużej funkcjonującą republikę w historii świata. Podobnie rzecz się ma z jej walutą. Pochodzące z Wenecji złote cekiny funkcjonowały jako środek płatniczy w Europie przez niemal 600 lat i stanowiły swego rodzaju wzór dla innych kontynentalnych monet. Historyczne złote medale, srebrne medale czy złote i srebrne monety stanowią dziś gratkę dla wielu kolekcjonerów. Nawet na tle większości z nich weneckie cekiny są naprawdę wyjątkowe. Dlatego warto poznać ich historię i rozważyć wzbogacenie swojego zbioru o jeden z egzemplarzy!

Dowiedz się więcej

Monety i medale z rutenu – co warto wiedzieć o tym niezwykłym metalu przejściowym?

Większość osób nie interesujących się na co dzień chemią ani jubilerstwem kojarzy ruten wyłącznie z nazwy, jako jeden z pierwiastków. Choć jego zastosowanie jest dość szerokie, rzadko mamy okazję obserwować go na co dzień. Z kolei hasło numizmatyka przywodzi na myśl w pierwszej kolejności srebrne medale, złote medale czy złote monety. Okazuje się jednak, że niektóre współczesne dzieła numizmatyczne zawdzięczają swój unikatowy wygląd właśnie rutenowi. Co warto wiedzieć o tym dość rzadkim pierwiastku?

Dowiedz się więcej

Biblijne motywy na monetach i medalach – walka Dawida z Goliatem

Światowa i polska numizmatyka czerpią pełnymi garściami z motywów religijnych. Złote monety, złote medale czy numizmaty wykonane z innych kruszców bardzo często przedstawiają wizerunki świętych, a w rodzimej tradycji jest to szczególnie wizerunek Matki Boskiej. Złote i srebrne medale są emitowane także w nawiązaniu do rocznic ważnych wydarzeń związanych z religią, choćby Chrztu Polski. Na podobnej zasadzie powstają także egzemplarze z motywami biblijnymi.

Dowiedz się więcej

Inspirujące Pinteresty o numizmatach – top 5

Świat numizmatów może fascynować. Historia pieniądza ma wiele niuansów i jest fascynująca – także w XXI wieku. Nie sposób się więc dziwić, że trafiła również na popularny portal Pinterest. Dlaczego akurat tam? Co ciekawego można znaleźć w tym serwisie? Oto kilka ciekawostek.

Dowiedz się więcej

Kuferek na monety – elegancki prezent dla fana numizmatyki

Zbieranie monet to absolutnie wyjątkowe hobby. Dzieje się tak dlatego, że numizmaty same w sobie są wyjątkowymi artefaktami. Niosą za sobą nie tylko wartość „fizyczną”, ale przede wszystkim historyczną i sentymentalną. Dlatego właśnie osoby, którym bliska jest numizmatyka, dbają o odpowiednie zabezpieczenie swoich zbiorów. Jeśli w Twoim gronie jest fan tej dziedziny, możesz sprawić mu ciekawy prezent związany z przechowywaniem monet.

Dowiedz się więcej