Większość osób nie interesujących się na co dzień chemią ani jubilerstwem kojarzy ruten wyłącznie z nazwy, jako jeden z pierwiastków. Choć jego zastosowanie jest dość szerokie, rzadko mamy okazję obserwować go na co dzień. Z kolei hasło numizmatyka przywodzi na myśl w pierwszej kolejności srebrne medale, złote medale czy złote monety. Okazuje się jednak, że niektóre współczesne dzieła numizmatyczne zawdzięczają swój unikatowy wygląd właśnie rutenowi. Co warto wiedzieć o tym dość rzadkim pierwiastku?
Czym jest ruten?
Ruten zalicza się w układzie SI do metali przejściowych, czyli żelazowców. Choć początkowo jego odkrycie przypisywano polskiemu uczonemu Jędrzejowi Śniadeckiemu, który pracował nad jego wyizolowaniem w 1807 roku, ruten został dokładnie opisany dopiero w 1844 roku i tę właśnie datę uznaje się za prawdziwy moment jego odkrycia. Nazwa pierwiastka nawiązuje do Rusi, którą w języku łacińskim określano Ruthenia. Ruten jest pierwiastkiem stosunkowo rzadko spotykanym i zwykle można go znaleźć w rudach żelaza i niklu. Charakteryzuje się wysoką twardością i wytrzymałością.
Popularne sposoby wykorzystania rutenu
Wykorzystanie rutenu jest dość szerokie. Z jego stopów produkuje się między innymi stalówki piór służących do pisania, bywa on także katalizatorem niektórych reakcji organicznych i tworzy się z niego barwniki stosowane przy produkcji ogniw fotowoltaicznych. Oprócz tego znajduje dość często zastosowanie w branży jubilerskiej, stomatologicznej, a także przy produkcji numizmatów. Wszystko ze względu na jego estetykę.
Jak światowa i polska numizmatyka wykorzystują ten rzadki pierwiastek?
Ruten o czarnej barwie potrafi prezentować się naprawdę intrygująco. Przy jego udziale powstają więc przepiękne monety kolekcjonerskie. Podobnie jak w branży jubilerskiej, w numizmatyce ruten towarzyszy innym kruszcom na medalach i monetach. Ten rzadki pierwiastek doskonale prezentuje się na przykład w towarzystwie srebra i złota. Numizmaty z rutenem szczególnie powinny przypaść do gustu kolekcjonerom, którzy zwracają ogromną uwagę na estetykę i design. Czerń świetnie kontrastuje z lśniącymi kruszcami. Sam w sobie ruten doskonale nadaje się między innymi do przedstawiania na numizmatach czarno-białych fotografii.
Złote i srebrne monety z rutenem dostępne w Skarbnicy Narodowej!
Wspaniałe efekty wizualne, jakie zapewnia ruten wykorzystano między innymi w niektórych egzemplarzach dostępnych w ofercie Skarbnicy Narodowej. Dość często stosowaną koncepcją jest pokrywanie srebrnej monety rutenem, nawet w całości i uszlachetnianie złotem. Ponadto ruten bywa na numizmatach w towarzystwie platyny. Monety i medale z routerem stosunkowo często są tworzone z wykorzystaniem innowacyjnych technologii menniczych, takich jak druk kryształowy. W ten sposób nierzadko powstają prawdziwe dzieła sztuki charakterystyczne dla współczesnej numizmatyki. W Skarbnicy Narodowej można znaleźć wiele spośród nich, pochodzących z całego świata.