Potop Henryka Sienkiewicza – upamiętnienie klasyki polskiej literatury

Potop ma wszystko to, czym powinna wyróżniać się dobra książka. W tej powieści historycznej wartka akcja przeplata się z wątkiem miłosnym, a główni bohaterowie stają przed trudnymi wyborami i podejmują niełatwe decyzje. Jednak dzieło Henryka Sienkiewicza to coś więcej – autor pisał tą książkę „ku pokrzepieniu serc”, a jej problematyka nigdy nie przestała być aktualna.

Henryk Sienkiewicz – polski noblista

Autor Trylogii przyszedł na świat w 1846 roku, uczył się w Warszawie, a nawet zdał na Wydział Lekarski Szkoły Głównej. Jednak szybko zrezygnował z kariery medycznej – ostatecznie wybrał kierunek filologiczno-historyczny.

 

Jako pisarz debiutował, pisząc recenzje spektakli teatralnych i felietony. Spod jego pióra zaczęły wychodzić następnie pierwsze nowele,w tym cykl nazwany „małą trylogią”. Na dwa lata wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a po powrocie z Ameryki podróżował po Europie.

 

W swoich powieściach skupiał się na szeroko pojętej problematyce społecznej. W Za chlebem opisał ciężki los polskich emigrantów w Ameryce, natomiast w Janko muzykant poruszył kwestie sytuacji wiejskich dzieci. Jest również autorem do dziś popularnej powieści dla najmłodszych – W pustyni i w puszczy. Henryk Sienkiewicz interesował się także przeszłością Polski i dał się poznać jako wybitny pisarz historyczny. Jest autorem nie tylko Trylogii, ale też Krzyżaków i Quo vadis.

 

Za całokształt twórczości otrzymał w 1905 roku nagrodę Nobla. 11 lat później zmarł.

Potop, czyli ponadczasowa powieść historyczna

Henryk Sienkiewicz pisał drugą część Trylogii, będąc w podróży. Autor wraz ze swoją chorą na gruźlicę żoną odwiedzał europejskie uzdrowiska. Podczas podróży ukochana zmarła, a praca nad powieścią była dla niego ucieczką od rozpaczy. Autor skończył pisać Potop w Austrii – w sanatorium Kaltenleutgeben.

 

Książka ta przedstawia przebieg potopu szwedzkiego, czyli inwazji wroga na Rzeczpospolitą. Mimo że starcie było zwycięskie dla Polaków, to w powieści ukazane są zwroty akcji oraz heroizm bohaterów. Osią kompozycyjną dzieła jest historia Andrzeja Kmicica, który zakochał się w Aleksandrze Billewiczównie, jednak zniechęcił ją do siebie tym, że chciał ją uprowadzić. Ponadto podczas napaści Szwedów na Polskę opowiedział się po stronie Janusza Radziwiłła – Litwina, który okazał się zdrajcą.

 

Aby odzyskać dobre imię, odkupić swoje winy, zmienił nazwisko na Babinicz – uczestniczył w bitwie o Jasną Górę, a nawet uchronił przed śmiercią króla Jana Kazimierza. Przemianę bohatera doceniła również jego wybranka – Potop kończy się zaręczynami Billewiczówny i Kmicica.

 

Od 1884 roku druga część Trylogii ukazywała się w częściach na łamach prasy i miała ogromny zasięg społeczny oraz wpływ na kulturę. Była powieścią „ku pokrzepieniu serc”, gdyż pokazywała heroizm i zwycięstwo Polaków, kiedy wszystko wskazywało na to, że są oni skazani na klęskę – tematyka ta była aktualna dla narodu znajdującego się pod zaborami. Dzieło to zostało zekranizowane w 1974 roku przez Jerzego Hoffmana.

Potop i Andrzej Kmicic – polskie symbole narodowe

Główny bohater powieści, który przechodzi mentalną metamorfozę, do dziś jest jedną z najwyrazistszych postaci polskiej literatury. Jego wizerunek przedstawia m.in. pamiątkowy srebrny medal – “Potop” Henryka Sienkiewicza. Został on wybity w mennicy i jest uhonorowaniem pisarza oraz nawiązaniem do lektury. Na jego awersie znajduje się twarz Kmicica, natomiast jego rewers upamiętnia Henryka Sienkiewicza i odnosi się do wręczenia mu nagrody Nobla.

 

Moneta złota, srebrne numizmaty czy pamiątkowy medal nawiązujący do klasyki polskiej literatury to wyjątkowe okazy dla kolekcjonerów – skorzystaj z oferty Skarbnicy Narodowej i zadbaj o to, aby znalazły się one w Twoich zbiorach!