Czyścik do monet – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Numizmatyka nie tylko sprowadza się do nabywania coraz wspanialszych okazów. Każdy kolekcjoner powinien odpowiednio dbać o swoje zbiory. Dotyczy to przede wszystkim przechowywania, czyszczenia i konserwacji. Istnieje wiele metod pielęgnacji monet i medali, jednak które są tak naprawdę skuteczne? Czym czyścić swoje okazy, by wyglądały pięknie przez długi czas?

Jak czyścić monetę, by jej nie uszkodzić?

Ważne jest, aby regularnie czyścić swoje okazy. Przede wszystkim należy używać ściereczki z bawełny lub mikrofibry, ewentualnie innego miękkiego materiału. Jednorazowe ręczniki papierowe czy chusteczki mogą zarysować delikatną powierzchnię monety.

Przed przystąpieniem do pielęgnacji warto umyć ręce wodą z mydłem, aby pozbyć się ewentualnych tłustych zabrudzeń z dłoni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest specjalny czterostrefowy miękki czyścik z bawełny. Doskonale usuwa zabrudzenia powstałe na złocie, srebrze, platynie, miedzi i mosiądzu. Każda z czterech części nasączona jest innym impregnatem i przeznaczona jest do czyszczenia danego tworzywa. Bardzo stare monety kolekcjonerskie warto czyścić sprawdzonymi i delikatnymi sposobami.

Jakie są sposoby czyszczenia monet?

Świeżo wybita moneta pozbawiona jest najmniejszych rys, przebarwień czy zabrudzeń. Przez pewien czas ma piękny połysk, jednak będąc w obiegu zaczyna matowieć, a czasami pokrywa ją korozja. Przed wyczyszczeniem monety warto poznać kilka zasad, ponieważ zarysowania powstałe podczas pielęgnacji mogą zaniżyć jej wartość kolekcjonerską. Z drugiej strony srebrne medale czy monety mogą być pokryte patyną, która dodaje im większej wartości, dlatego nie należy jej usuwać. Srebro wchodzi w reakcję z powietrzem i z czasem utlenia się oraz czernieje. Takie zabrudzenia łatwo usunąć za pomocą odrobiny kwasu cytrynowego rozcieńczonego w wodzie (nie należy przesadzać z ilością kwasku cytrynowego). Bardziej odporne zanieczyszczenia można usunąć delikatnie szorując monetę czyścikiem.

A jak czyścić monety miedziane ze śniedzi? W tym przypadku warto wykorzystać amoniak o stężeniu 10% mocząc monetę w roztworze. Następnie należy spłukać amoniak pod bieżącą wodą. Złote monety wymagają innego traktowania, jednak bez problemu można z nich usunąć zabrudzenia domowymi sposobami. Aby osiągnąć pożądany efekt można zanurzyć monetę w roztworze płynu do naczyń i ciepłej wody. Po kilkunastu minutach należy delikatnie ją oczyścić chusteczką z bawełny lub mikrofibry. Zdarza się, że domowe sposoby zawodzą. Dużo lepszym rozwiązaniem są czyściki 4 w 1, specjalnie przeznaczone do czyszczenia innego materiału.

Polska numizmatyka to również bardzo stare okazy, którym należy się specjalna uwaga. Trzeba pamiętać, że nie jest wskazane usuwanie naturalnej szlachetnej patyny (np. na monetach antycznych), ponieważ monety w ten sposób tracą na wartości. Powstała z biegiem lat patyna jest wręcz ozdobą numizmatu oraz potwierdzeniem jego autentyczności. Pozbawiając monety naturalnej ochrony sprawimy, że zaczną szybko matowieć, a efekt będzie odwrotny od zamierzonego. W tym przypadku wystarczy jedynie usunąć zabrudzenia za pomocą czyścika lub ciepłej wody z delikatnym mydłem przy pomocy pędzelka.