Monety to nie tylko środek płatniczy, ale też kawałek historii i cenna pamiątka z przeszłości. Właśnie dlatego niektóre okazy pochodzące z odległych zakątków świata są obiektem pożądania kolekcjonerów. Dotyczy to także numizmatu, który służył niegdyś jako środek płatniczy w odległej Azji. Oto Ga-den Thangka – wyjątkowa i poszukiwana przez numizmatyków tybetańska moneta.
Ga-den Thangka – cenny okaz z odległego Tybetu
Tybet to kraina historyczna, która obecnie niemal w całości znajduje się na terytorium Chin. Jednak zanim ten region zaczął być zależny od polityki Państwa Środka, miał między innymi własną monetę.
Przez długi czas tybetańską walutą była Thangka. Wybijano ją już w pierwszej połowie XVII wieku. Jednak na przestrzeni dziesięcioleci pojawiały się jej różne warianty – takie jak np. srebrna moneta Ga-den Thangka. Zanim weszła ona do obiegu, środkiem płatniczym była Thangka nepalska, chińsko-tybetańska, Kong-par Thangka oraz Thangka ze skryptem Lantsa. Wszystkie te numizmaty – mimo że dzielą je dziesiątki lat – łączy podobne wzornictwo.
Ga-den Thangka to moneta, którą bito od ok. 1890 r. Swoją nazwę zawdzięcza siedzibie Dalajlamy, czyli pałacowi Ga-den. Nawiązuje także mistyki buddyjskiej – na jej awersie umieszczono reliefy przedstawiające osiem symboli szczęścia (bkra-shis rtags-brgyad), czyli:
- parasol – symbol ochrony przed nieszczęściami i chorobami,
- dwie złote ryby szczęścia – oznaczają ona radość i wolność, ale także zwycięstwo nad Oceanem Samsary i osiągnięcie Nirwany,
- drogocenny dzbanek – ma on oznaczać pomyślność, bogactwo,
- lotos – symbolizuje on kosmiczną harmonię, miłość oraz współczucie,
- muszlę zwaną też białą konchą – nawiązuje ona do oświecenia Buddy i jego przesłania,
- węzeł – symbol niekończącego się odrodzenia – odnosi się on do ciągle powtarzającego się cyklu bytu,
- sztandar zwycięstwa – wyraża zwycięstwo Dharmy nad ignorancją,
- koło – symbolizuje Dharmę. Koło to ma osiem szprych, które nawiązują do Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki, czyli zbioru zaleceń buddyzmu.
Natomiast na rewersie Ga-den Thangka znajduje się napis w języku tybetańskim, który tłumaczy się jako „Pałac Ga-Den zwycięża we wszystkich kierunkach”.
Moneta ta była używana jako środek płatniczy jeszcze na początku lat 40. XX wieku. Obecnie w Tybecie obowiązuje chińska waluta, czyli yuan.
Jak stać się właścicielem Ga-den Thangka?
Zarówno dawna, europejska moneta złota, jak i tak bita ze srebra, pochodząca z Tybetu to prawdziwe perełki dla poszukiwacza wyjątkowych okazów. Jednak aby móc dołączyć wyjątkowy numizmat do swojej kolekcji, nie trzeba decydować się na daleką podróż czy długie poszukiwania.
Tybetańska Ga-den Thangka z przełomu XIX i XX wieku jest dostępna w ofercie Skarbnicy Narodowej. W związku z tym, że numizmat ten bito w regionie, który przez wiele lat był niedostępny dla reszty świata, stanowi rarytas dla wytrawnych numizmatyków.
Sprawdź ofertę Skarbnicy Narodowej i nie pozwól, aby w Twojej kolekcji zabrakło okazu z drugiego końca świata, o ciekawej historii i inspirowanego mistyką buddyzmu!