1 sierpnia 2021 roku minęło 77 lat, od kiedy Warszawiacy zdecydowali się przeciwstawić niemieckiemu okupantowi, odzyskać swoje miasto oraz zapewnić sobie suwerenność od sowieckich wyzwolicieli nadciągających ze wschodu. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla dziejów całej Polski, a jego przebieg był dramatyczny i okupiony życiem wielu mieszkańców stolicy.
Historia i przebieg Powstania Warszawskiego
Już na wiele miesięcy zanim doszło do wystąpienia zbrojonego mieszkańców Warszawy przeciw niemieckiemu okupantowi, przywódcy AK mieli świadomość, że polski naród nie zdoła samodzielnie wyswobodzić się z rąk hitlerowców. Nad Polakami krążyło widmo całkowitego uzależnienia od sowieckiego „wyzwoliciela”, dlatego w 1944 roku Warszawiacy zdecydowali się zawalczyć o wolność swoją i niepodległość Polski.
O wybuchu Powstania zadecydowano pod koniec lipca 1944 roku. Zgodę na to wyraził przywódca AK – Tadeusz „Bór” Komorowski w porozumieniu z Radą Jedności Narodowej. Rozpoczęcie walk zaplanowano na 1 sierpnia 1944. Mimo że wybuch powstania miał nastąpić o godzinie 17.00, zwanej godziną „W”, to niektórzy już wcześniej decydowali się na samodzielne, spontaniczne akcje przeciwko Niemcom.
Powstańcy szybko opanowali niektóre obiekty w mieście, a w tym Prudential, czyli największy stołeczny budynek oraz siedzibę Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Nie udało się im jednak zdobyć strategicznych punktów, czyli Okęcia i mostów. Mimo tego na warszawskich budynkach pojawiały się biało-czerwone flagi, a w mieście można było usłyszeć patriotyczne pieśni.
Niestety już na początku powstania doszło do masowego mordu mieszkańców Woli. We wrześniu hitlerowcy dokonali szturmu na starówkę, zburzyli kolumnę Zygmunta III Wazy, a sytuacja Warszawiaków była coraz trudniejsza. Brakowało im zarówno amunicji, leków, jak i jedzenia. Jednocześnie na prawym brzegu Wisły rozpoczęła się sowiecka ofensywa.
Powstanie upadło 2 października 1944 roku – zginęło w nim ok. 200 tys. cywili i 16 tys. żołnierzy.
Powstanie Warszawskie w kulturze
Heroiczny, sierpniowy zryw mieszkańców stolicy został upamiętniony przez najwybitniejszy polskich pisarzy XX wieku. Relacją z powstania są, takie dzieła jak Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego, Miasto niepokonane Kazimierza Brandysa. Tematyka powstańcza inspiruje także współczesnych twórców, czego dowodem jest m.in. Pianista Romana Polańskiego czy Miasto 44 Jana Komasy.
Jak upamiętnia się najważniejsze wydarzenia z historii Polski?
Poświęcenie, heroizm i odwaga zasłużonych, polskich bohaterów, a także bitwy, walki inspirują nie tylko pisarzy oraz filmowców.
W mennicach z cennych kruszców bije się unikalne numizmaty. Kolekcjonerskie złote medale upamiętniające, np. 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 lub “Polonię”, to tylko niektóre z wyjątkowych monet, które można znaleźć w ofercie Skarbnicy. Numizmaty w naszej ofercie mogą upamiętniać wybitne jednostki, królów, polityków, a nawet muzyków.
Jeśli chcesz stać się właścicielem jednego z wyjątkowych numizmatów, ciągle wzbogacasz swoją kolekcję, sprawdź ofertę Skarbnicy Narodowej. Znajdziesz tam medale oraz monety bite z cennych kruszców, nawiązujące do najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski, które opatrzono certyfikatem autentyczności.