CENNA PAMIĄTKA NA 10. ROCZNICĘ ŚMIERCI PAPIEŻA-POLAKA

2 kwietnia będziemy obchodzić wyjątkową rocznicę – dziesięciolecie pożegnania Jana Pawła II. Beatyfikowany, a następnie kanonizowany Papież odszedł w 2005 roku, lecz na zawsze pozostał w naszej narodowej pamięci i historii. W celu uczczenia tej ważnej daty, Skarbnica Narodowa zdecydowała się wprowadzić do swojej oferty pamiątkowe medale z wizerunkiem Świętego Papieża Polaka.


Rocznicowe medale zostały wybite w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, a cała seria została uszlachetniona srebrem oraz selektywnie platerowana 24-karatowym złotem. Na awersie medali widnieje kunsztownie wykonane popiersie Jana Pawła II, a także gołębie symbolizujące obecność Ducha Świętego.  Napis otokowy na medalach brzmi: „Pamięci Świętego Jana Pawła II 2005-2015”. Rewers zdobi z kolei wyjątkowy herb papieski, którym posługiwał się Ojciec Święty oraz daty Jego urodzin i śmierci.

Jan Paweł II był jedną z najbardziej wpływowych osobowości XX wieku. Był nie tylko bardzo cenionym papieżem, ale również przywódcą, filozofem i reformatorem. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX w. Jego pontyfikat znacznie poprawiał relacje Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym, czy Wspólnotą Anglikańską. Życiowym celem Papieża-Polaka, który bez wątpienia udało mu się spełnić, było jak wielokrotnie podkreślał: „Głoszenie całej ludzkości orędzia miłosierdzia Bożego, a tym samym przygotowanie świata na ostateczne Jego przyjście.”

Co ciekawe, nasz Ojciec Święty był jednym z najczęściej podróżujących światowych przywódców w historii. W czasie pontyfikatu, który trwał aż 27 lat, odwiedził 129 krajów i przebył ponad 1,6 miliona kilometrów! Odpowiada to prawie 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.

Jan Paweł II, wyniósł na ołtarze więcej katolików niż wszyscy Jego poprzednicy w okresie minionych pięciu wieków. Z kolei jego własny proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła – rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył sześć lat po śmierci (1 maja 2011 roku). Proces kanonizacyjny zaś zakończył się zaledwie dziewięć lat po śmierci – 27 kwietnia 2014 roku.

Niezwykłe świadectwo, jakie dawał swoim pobożnym życiem Jan Paweł II, jest do dziś inspiracją do naśladowania dla ludzi wiary na całym świecie. Rocznica Jego śmierci to wyjątkowe wydarzenie dla wielu  katolików, dlatego zostało upamiętnione na unikatowych medalach. Warto zaznaczyć, że ich limitacja wynosi zaledwie 25 tys. sztuk, a każda osoba może dokonać rezerwacji na tylko jeden komplet tego kolekcjonerskiego numizmatu.