5. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ NA SREBRNYCH MEDALACH

10 kwietnia 2015 roku obchodzona będzie rocznica tragicznej katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku. Pięć lat temu, polska delegacja pod przewodnictwem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zginęła zmierzając na uroczyste obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej. W najnowszej kolekcji Skarbnicy Narodowej znalazł się pamiątkowy medal, który stanowi ukłon wobec wielkich Polaków, z którymi przyszło nam się wtedy pożegnać.


Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku była ogromną stratą nie tylko dla wielu rodzin zmarłych, ale także dla polskiej inteligencji i polityki.  Doszło do niej w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06. Zginęło w niej 96 osób, wśród których znaleźli się: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu.

Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Tej tragedii nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie. Choć to straszne wydarzenie w pewien sposób podzieliło ideologicznie polskie społeczeństwo, to wszyscy zgodnie łączyli się w żalu po utracie tak istotnych dla kraju osobistości.

Aby na zawsze zachować pamięć o tej tragedii, Skarbnica Narodowa oferuje specjalny srebrny medal, symbolizujący tę wielką stratę dla narodu polskiego. Został on wykonany w czystym srebrze, w  najwyższej jakości menniczej, czyli stemplem lustrzanym. Limitacja tej serii wynosi 25 tys. egzemplarzy. Rewers medalu przedstawia wizerunek Pałacu Prezydenckiego oraz płonące znicze, jakie w 2010 i każdym kolejnym roku są zapalane przez tysiące ludzi, by oddać hołd 96 ofiarom katastrofy. Nad wizualizacją pałacu znajduje się orzeł w koronie, zaś wyżej samolot Tu-154, który rozbił się na rosyjskim terytorium. Na awersie możemy z kolei zobaczyć kompozycję orłów, którym towarzyszą dumnie brzmiące słowa – klucze: Polska oraz  Bóg, Honor i Ojczyzna.