LIŚĆ KLONOWY W CZYSTYM ZŁOCIE NA ROCZNICĘ KANADYJSKIEJ FLAGI

Znany na całym świecie motyw kanadyjskiej flagi został umieszczony na serii kolekcjonerskich monet z czystego złota. Liść klonowy – bo o nim mowa – zdobi serię drogocennych numizmatów, wyemitowanych z okazji 50. rocznicy oficjalnego zaprezentowania flagi Kanady. Symbol klonowego liścia jest powszechnie kojarzony, ale czy znana jest wam jego historia?


Ustanawianie kanadyjskiego symbolu narodowego było bardzo burzliwe. Początkowo był nim Union Jack, przejęty po uzyskaniu niepodległości od Zjednoczonego Królestwa, będący zmodyfikowaną wersją flagi brytyjskiej. Motyw liścia klonowego na fladze pojawił się dopiero w 1964 roku, kiedy ówczesny premier Lester Pearson zakomunikował zamiar stworzenia nowej flagi kraju, wobec zbliżającej się setnej rocznicy Konfederacji Kanady. Utworzono komitet, mający za zadanie wybór najlepszego projektu. Spośród tysięcy nadesłanych propozycji znakomita większość zawierała motyw liścia klonowego.

Nowa, biało-czerwona flaga z liściem klonowym została po raz pierwszy zaprezentowana 15 lutego 1965 roku na Parliament Hill w Ottawie. Motyw liścia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Według niektórych  badaczy, był on uważany za symbol Kanady już na początku XVIII wieku. W XIX w. zakorzenił się on wystarczająco głęboko w świadomości, by pojawiać się w pieśniach patriotycznych. Do 1901 roku zdobił też wszystkie kanadyjskie monety.

Klon, którego liście ukazane są na monetach, jest drzewem powszechnie występującym w strefie klimatu umiarkowanego. Rośnie w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Znanych jest ponad 120 jego gatunków. Liście przyjmują różnorodne kształty, a ich kolory tworzą całą gamę od jasnej zieleni po ciemne odcienie czerwieni. W Kanadzie najbardziej popularna jest odmiana czerwona, która jesienią przyjmuje głębokie, bordowo-czerwone zabarwienie. Drzewo jest cennym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania mebli oraz podłóg. Klon miał ogromne znaczenie zarówno dla rdzennych, jak i dla późniejszych mieszkańców Kanady.  Indianie odkryli, że pień tego drzewa po nacięciu wydziela słodki sok. Po jego zagęszczeniu powstaje syrop, który stanowi produkt bardzo bogaty w węglowodany oraz sole mineralne.

Na zestaw “Liść klonowy 2015” składają się cztery monety o nominałach: 50 dolarów, 10 dolarów, 5 dolarów i 1 dolara. Na rewersie przedstawiono omawiany liść, zaś awers zdobi profil brytyjskiej królowej Elżbiety II. Na każdej z monet symbol Kanady ukazany jest w innej pozycji, co sprawia wrażenie jakby był unoszony przez wiatr. Numizmaty zostały wybite w czystym złocie próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Co ciekawe, limitacja rocznicowej edycji wynosi zaledwie 600 zestawów na całym świecie. Do przechowywania tej unikatowej kolekcji służy elegancka szkatuła kolekcjonerska, która dba o wyjątkową prezentację okazów. Emitentem monet jest Kanada, która należy do Wspólnoty Narodów i uznaje brytyjską królową jako władcę. Dlatego też, mimo niezależnej polityki monetarnej, jej wizerunek znajduje się na monetach tego państwa. Autentyczność serii potwierdza oryginalny Certyfikat Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej.