Trójwymiarowe monety to obecnie jeden z popularniejszych trendów w numizmatyce. Cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów, że często są wyprzedawane błyskawicznie po emisji. Jedna z takich wyjątkowych monet trafiła do Skarbnicy Narodowej. Pochodzi z serii, która nie będzie już kontynuowana, co dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność dla kolekcjonerów.
Srebrna moneta w trójwymiarze
Srebrny numizmat z trójwymiarowym motylem to oficjalna moneta Mongolii o nominale 500 tugrików. Został on wybity w czystym srebrze próby 999/1000 w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Jego rewers zdobi wizerunek niestrzępa głogowca – motyla z rodziny bielinkowatych. Został on ukazany z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów i kolorów, dzięki czemu wygląda bardzo realistycznie. Skrzydła owada uniesione są do góry, co sprawia wrażenie, jakby szykował się do lotu. Na awersie srebrnej monety widnieją symbole państwowe emitenta. Moneta waży 25 g i ma średnicę prawie 39 mm.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Aporia crataegi
Owad przedstawiony na monecie to Aporia crataegi – przepiękny motyl dzienny o białym ubarwieniu skrzydeł z widocznymi żyłkami. Samice są nieco większe od samców – rozpiętość ich skrzydeł osiąga ponad 60 mm. Jest to gatunek o szerokim zasięgu występowania, popularny w Europie, północnej Afryce i Azji – aż po Japonię. W Polsce najłatwiej spotkać go w czerwcu na nasłonecznionych łąkach oraz w sadach. Jego głównym pożywieniem jest głóg i liście drzew owocowych.
Numizmat z trójwymiarowym motylem będzie doskonałym uzupełnieniem kolekcji zarówno dla miłośników entomologii, jak i numizmatyki. „Motyl 3D 2017” jest ostatnim numizmatem z serii. Został on objęty ścisłą limitacją – na całym świecie wyemitowano jedynie 2500 egzemplarzy. Do każdej srebrnej monety dołączony jest Certyfikat Autentyczności oraz pudełko kolekcjonerskie z realistycznym wizerunkiem motyla na wieczku.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: