Święty Jan Paweł II uwieczniony na wyjątkowym medalu

Pontyfikat Jana Pawła II to zdaniem wielu przełomowy czas w historii Kościoła Katolickiego. Jego zwieńczeniem była kanonizacja Papieża Polaka, dokonana w nadzwyczajnie krótkim czasie – zaledwie 9 lat po śmierci. Dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia powstał medal „Święty Jan Paweł II” otwierający serię „Najważniejsi Święci Kościoła”.

Karol Wojtyła – wielki człowiek

Papież Jan Paweł II był duchowym przywódcą nie tylko dla większości Polaków, lecz także dla milionów katolików na całym świecie. Jego bezsporne zasługi zostały uznane w procesie beatyfikacyjnym, który, decyzją papieża Benedykta XVI, został rozpoczęty wyjątkowo szybko, bez zachowania pięcioletniego okresu karencji. Beatyfikacja Papieża Polaka została ogłoszona 1 maja 2011 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie podczas uroczystej mszy, w której wzięło udział około 1,5 miliona wiernych, w tym przedstawiciele wielu państw i instytucji.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej złotych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-medale

Postulat kanonizacji Jana Pawła II pojawił się już podczas pogrzebu papieża. Wielu wiernych, uczestniczących wówczas w nabożeństwie na placu Świętego Piotra, przyniosło transparenty z hasłem „Santo Subito”, co po włosku oznacza „Święty Natychmiast”. W dwa lata po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, 5 lipca 2013 roku, papież Franciszek wydał dekret w sprawie uznania cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Chodziło o cudowne uzdrowienie Kostarykanki, Floribeth Mora Diaz, która cierpiała na nieuleczalnego tętniaka mózgu. Podczas oglądania transmisji z uroczystości beatyfikacyjnych Papieża Polaka, kobieta modliła się do niego gorliwie, a jej dolegliwość nagle ustąpiła, w sposób, którego nie byli w stanie wytłumaczyć lekarze. Papież Franciszek ogłosił, że dniem kanonizacji Jana Pawła II oraz jednego z jego poprzedników – Jana XXIII będzie Niedziela Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 roku.

Uroczystości kanonizacyjne zgromadziły na w Watykanie najważniejsze osobistości z całego świata. We mszy uczestniczyło dwóch papieży – zasiadający na tronie Stolicy Piotrowej Franciszek oraz emerytowany Benedykt XVI. Po wpisaniu Jana XXIII oraz Jana Pawła II do katalogu świętych, nastąpiło wniesienie relikwii i wygłoszenie homilii. Relikwię Jana Pawła II wniosła cudownie przez niego uzdrowiona Floribeth Mora Diaz. Choć to jej uzdrowienie zostało oficjalnie uznane za świadectwo świętości Karola Wojtyły, istnieje wiele innych udokumentowanych przypadków, w których wstawiennictwo Papieża Polaka przyczyniło się do niewytłumaczalnych cudów.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej złotych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-medale

Pamięć po Papieżu Polaku na złotym medalu

Jan Paweł II został przez wielu zapamiętany jako papież, który swoim niezwykłym życiem dawał dowody zwykłego człowieczeństwa. Dlatego został pokochany przez miliony wiernych.

Pamiątką jego wyjątkowego pontyfikatu i kanonizacji jest medal otwierający serię „Najważniejsi Święci Kościoła”. Numizmat platerowany 24-karatowym złotem ukazuje Papieża Polaka w dostojnej szacie pontyfikacyjnej, z pastorałem w dłoni i w otoczeniu gołębi symbolizujących Ducha Świętego. Złoty medal został wybity w najwyższej jakości menniczej – stemplu lustrzanym. Na rewersie ukazane zostały symbole czterech Ewangelistów: Anioł, lew, byk i orzeł. Pod spodem widnieje monogram pierwszych liter greckiego imienia Chrystusa X i P, a dookoła łaciński fragment „Litanii do Wszystkich Świętych”. Cała kolekcja została objęta ścisłą limitacją – wyemitowanych zostanie jedynie 10 000 egzemplarzy każdego ze złotych medali.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt