Prawdziwa perła umieszczona w srebrnej monecie

Skarbnica Narodowa przedstawia monetę „Perłę” o nominale 5 dolarów, która została wybita aż z jednej uncji czystego srebra. Wyemitowano 2500 sztuk na cały świat. Numizmat pochodzi z serii cieszącej się dużym uznaniem wśród kolekcjonerów. Od 11 lat każdego roku podobne monety z perłami bardzo szybko znajdują swoich nabywców.

Zanim powstanie perła, do muszli małża musi dostać się ziarnko piasku, strzępek algi lub inne obce ciało. Perły zbudowane są z tej samej substancji, co wewnętrzna strona muszli. Oprócz najczęściej spotykanego kulistego kształtu, potrafią również przybrać bardziej fantazyjne formy – są perły o bardzo nieregularnych kształtach (tzw. barokowe), połówkowe, ćwiartkowe, w kształcie kropli, guzika, lub też ziarna. Trudno dokładnie określić, kiedy perły stały się obiektem pożądania człowieka. Prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych miały znaczenie obrzędowe, magiczne i lecznicze.

perła1 perła2

Republika Palau w 2015 r. wyemitowała „Perłę” w nakładzie 2500 sztuk na cały świat. Rewers monety, wklęsły i opalizujący jak środek naturalnej muszli, zdobi prawdziwa perła. Wnętrze muszli mieni się barwami tęczy, co czyni monetę wyjątkowym arcydziełem mennictwa i podkreśla idealne piękno perły. Na awersie zostało symbolicznie przedstawione życie w morskich głębinach.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest