„Pocałunek” Klimta przeniesiony na srebrne monety

„Pocałunek” Gustawa Klimta, obraz uważany za najważniejszy w dorobku tego malarza, został przeniesiony na zestaw monet. Skarbnica Narodowa ma zaszczyt przedstawić srebrne numizmaty uszlachetnione czysty złotem. Cały zestaw waży ponad kilogram – dokładnie 1050 gramów – i składa się z 15 monet, każda o nominale 5 dolarów. Emitent wyprodukował zaledwie 750 takich kompletów na cały świat.

klimt1

Rewersy monet, umieszczone w eleganckiej witrynie ze szkła akrylowego, przedstawiają obraz Klimta, naniesiony na numizmaty za pomocą znanej i cenionej techniki menniczej – tampondruku. Wszystkie monety są selektywnie uszlachetnione czystym złotem.

klimt2

Gustaw Klimt, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, malował „Pocałunek” w latach 1907-1908, w tzw. złotym okresie twórczości. Obraz przedstawia parę zakochanych na łące pełnej kwiatów. Mężczyzna pochyla się nad kobietą, a ona – mocno w niego wtulona, czeka na pocałunek. Szata mężczyzny przyozdobiona jest prostokątami, natomiast odzienie kobiety pokrywają okręgi i kwiatowe wzory. Parę otacza złota aureola.

Obrazy Klima są na ogół bardzo łatwo rozpoznawalne ze względu na charakterystyczny sposób przedstawiania postaci oraz stosowanie listków złota. Artysta wiele swoich dzieł pokrywał płatkami tego kruszcu, co było prawdopodobnie wynikiem podróży do Wenecji i Ravenny, gdzie zetknął się z pięknymi mozaikami bizantyjskimi oraz tamtejszymi złoceniami.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest