Polska noblistka na srebrnej monecie

Osiemdziesiąt lat temu zmarła jedna z najsłynniejszych Polek – Maria Skłodowska-Curie. Jej dziedzictwo naukowe nieodwracalnie zmieniło świat nauki, a nam Polakom dało ogromny powód do dumy. Srebrna moneta z wizerunkiem dwukrotnej noblistki to nie tylko piękny numizmat, ale również sentymentalny ukłon w kierunku jej osiągnięć naukowych. Polscy kolekcjonerzy mogą go znaleźć w aktualnej ofercie Skarbnicy Narodowej.

Moneta z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie została wykonana z czystego srebra o próbie 999/1000. Na rewersie znajduje się wizerunek polskiej noblistki wraz z charakterystycznymi dla niej atrybutami naukowymi: naczyniem, szkłem laboratoryjnym oraz kamieniem symbolizującym pierwiastki promieniotwórcze, nad których odkryciem pracowała Maria Skłodowska-Curie. Wypukły kamień ma także unikalną cechę – jest pokryty materiałem fluorescencyjnym, po odpowiednim, wcześniejszym naświetleniu, świeci w ciemności. Awers numizmatu prezentuje symbol państwa emitenta – godło Republiki Vanuatu.

Moneta prezentowana jest w eleganckim, specjalnie zaprojektowanym pudełku kolekcjonerskim. Motyw widoczny na jego wieczku również daje efekt fluorescencyjny. Ten unikalny numizmat może wzbogacić zbiory polskich kolekcjonerów, którzy cenią dodatkowe wartości estetyczne. To także idealny prezent dla osób szczególnie respektujących dokonania naukowe polskiej noblistki. Nasza rodaczka jest najsłynniejszą kobietą-naukowcem na świecie. Oprócz dwukrotnego zdobycia Nagrody Nobla, była pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł profesora i objęła katedrę na Sorbonie.