Słynny obraz Rubensa na srebrnej monecie

Madonna w Girlandzie to zachwycający obraz Petera Paula Rubensa, który jest wzorcowym przykładem bogactwa sztuki barokowej. Magia kolorów i ukryta symbolika  sprawiają, że bez względu na upływający czas, obraz ma swoją uniwersalną i ponadczasową wartość. Piękno dzieła Rubensa zostało odwzorowane na srebrnej monecie, dostępnej dla kolekcjonerów w  aktualnej ofercie Skarbnicy Narodowej.


Wyjątkowy numizmat został wykonany z jednego kilograma czystego srebra, w najwyższej jakości menniczej. Precyzyjne odwzorowanie obrazu Rubensa osiągnięto dzięki wykorzystaniu techniki tampondruku, zapewniając tym samym trwałość i wysoką jakość numizmatu. Postać Madonny z Dzieciątkiem otacza dekoracyjny ornament – girlanda kwiatów. Taka kompozycja może sprawiać wrażenie kołyski i tym samym nawiązywać do narodzin Chrystusa. Zamknięty kwiecisty krąg koresponduje również z cyklicznością ludzkiego życia. Z kolei awers monety zdobi czterodzielna tarcza  – herb emitenta numizmatu – Księstwa Andory.

Madonna w Girlandzie to jeden z wielu obrazów przedstawiających popularny motyw, którego bohaterami są Maria z Dzieciątkiem Jezus. Niemniej jednak, dzieło Rubensa różni się od pozostałych koncepcji. Jezus na obrazie Rubensa stoi, przez co artysta odciął się od przyjętego powszechnie stereotypu niemowlęcia. Zastosował tym samym unikalną metaforykę, która ma świadczyć o dorosłości postaci i jej ponadludzkim wymiarze.