Podobizna Józefa Piłsudskiego na złotym medalu

Józef Piłsudski był nieustraszonym żołnierzem i politykiem, wielkim mężem stanu, Pierwszym Marszałkiem Polski. Jego wieloletnia i bezkompromisowa działalność niepodległościowa przyczyniła się do odzyskania suwerenności przez Polskę w 1918 r. W kolejnych latach realizował program polityczny, którego celem było zachowanie niepodległości II Rzeczpospolitej. W tym roku minęła 80. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Skarbnica Narodowa prezentuje złoty medal z jego podobizną, specjalnie dla wszystkich kolekcjonerów, a także pasjonatów historii.  

piłsudski1 piłsudski2

Na pierwszym planie awersu widnieje popiersie Józefa Piłsudskiego. W oddali zaś dumnie prezentuje się postać marszałka na ulubionej klaczy – Kasztance. Z kolei na rewersie przedstawione są polskie symbole narodowe – orzeł w koronie na biało-czerwonym tle.

Złoty medal z wizerunkiem marszałka jest pierwszym numizmatem uszlachetnionym emalią w barwach polskiej flagi narodowej. Jest on również pierwszym z serii „Wielcy Polacy”. Kolekcja ta to hołd dla wybitnych Polaków, bohaterów narodowych. Limitacja jest bardzo niska – jedynie 2500 sztuk. Medale zaprojektowali jedni z najbardziej cenionych twórców monet i medali w Polsce – Roussana i Andrzej Nowakowscy. Pozostałe medale w kolekcji upamiętniają między innymi: Jana Pawła II, Fryderyka Chopina, Marię Skłodowską-Curie, Mikołaja Kopernika, a także Tadeusza Kościuszkę.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest