NIETUZINKOWY PTAK NA NIETUZINKOWEJ MONECIE

W kolekcji Skarbnicy Narodowej znalazła się właśnie niecodzienna złota moneta. Najnowszy numizmat inspirowany jest oryginalnym, australijskim znakiem drogowym, którego nie uświadczymy nigdzie indziej na świecie. Jest to znak ostrzegający przed występującymi tylko na tym kontynencie wyjątkowymi nielotami – emu.


Emu są obok strusi największymi żyjącymi na świecie ptakami. Obecnie występuje już tylko jeden rodzaj i gatunek tego zwierzęcia – emu zwyczajne. Te dość płochliwe i łagodne stworzenia charakteryzują się redukowanymi skrzydłami, lotkami i sterówkami, dlatego też nie są w stanie unosić się w powietrzu. Ich pióra przypominają zdecydowanie bardziej sierść. Główne pożywienie dla emu stanowi trawa, nasiona, owoce i owady.

Emu, a właściwie Dromaius, zawdzięczają swoją nazwę słynnemu francuskiemu ornitologowi Louisowi Jean Pierre Vieillotowi. W swojej pracy wydanej w 1816 roku, opisuje on emu po raz pierwszy. Użył wtedy dwóch nazw łacińskich: Dromiceius oraz Dromaius, co przez lata stanowiło przedmiot sporu. Obecnie za prawidłową uznaje się tę drugą formę.

Na rewers monety „Emu” przeniesiono więc charakterystyczny znak drogowy Australii, ostrzegający o obecności emu na danym obszarze. Awers monety, której projektantem jest Ian Rank-Broadley, przedstawia zaś brytyjską królową Elżbietę II. Moneta została wybita w czystym złocie próby 999,9/1000. Gwarancją autentyczności emisji jest oryginalny Certyfikat. Do bezpiecznej i efektownej prezentacji przeznaczone jest pudełko kolekcjonerskie. Emitentem monety jest ojczyzna emu – Australia.

Australijskie mennictwo ma tradycje sięgające 1855 roku. W połowie XIX wieku w Australii odkryto bogate złoża złota. Powstały wówczas trzy mennice: w Sydney (1855 rok),  Melbourne (1870 rok) oraz Perth (1899 rok), w których wybijano suwereny oraz żetony kupieckie. Pierwsze srebrne monety australijskie pojawiły się w obiegu w 1910 roku, zaś monety pamiątkowe, poświęcone z reguły znaczącym rocznicom lub ważnym wydarzeniom, zaczęto wybijać od 1927 roku. Najważniejszym wydarzeniem dla australijskiego systemu monetarnego była reforma przeprowadzona w 1966 roku. Funt oparty na brytyjskim systemie pieniężnym zastąpiono dolarem australijskim. Jest on prawnym środkiem płatniczym również w Kiribati, Nauru i Tuvalu.