SREBRNY KILOGRAMOWY KUGUAR Z KANADY

„Kuguar” to najnowsza moneta w ofercie Skarbnicy Narodowej, która waży aż 1 kilogram. Jej emitentem jest Kanada – dom tych wyjątkowych kotów. Rewers zdobi wizerunek tego dzikiego zwierzęcia – kuguara o przenikliwych oczach.Puma, zwana także kuguarem lub lwem górskim, to największy przedstawiciel kotów małych.  Ten osobnik spotykany jest zarówno w mroźnych kanadyjskich lasach, w amazońskiej dżungli, jak i na dalekim południu Argentyny. Charakteryzuje się największym zasięgiem występowania pośród wszystkich dużych ssaków zachodniej półkuli. Kuguar jest czwartym pod względem wielkości przedstawicielem rodziny kotowatych, ustępującym jedynie tygrysom, lwom i jaguarom. Osiąga długość nawet 2,75 metra, z czego blisko metr stanowi ogon.

Moneta „Kuguar” została wybita w czystym srebrze próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Z rewersu numizmatu  spogląda na nas turkusowymi oczami kuguar. Jego imponujący wygląd został podkreślony za pomocą kolorowej emalii. Do przechowywania i efektownej ekspozycji tego wyjątkowego okazu, z pewnością posłuży kunsztownie wykonana drewniana szkatuła kolekcjonerska. Jednak tylko nieliczni będą mogli się nią pochwalić. Światowa limitacja wynosi bowiem zaledwie 500 sztuk. Gwarancją autentyczności tej srebrnej monety o nominale 250 dolarów jest oryginalny Certyfikat Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej.

Kuguar był od zawsze obecny w życiu ludów pierwotnych. Rdzenne ludy amerykańskie pozostawały pod wrażeniem siły i gracji kuguarów. Według legendy inkaskie miasto Cusco wybudowano w taki sposób, by jego kształt przywodził na myśl pumę. Dla Czirokezów kuguar był świętym zwierzęciem, tymczasem Algonkinowie i Odżibwejowie uważają go za demona ze świata umarłych.  Szczególną rolę pełni w wierzeniach Apaczów z Arizony, według których krzyk pumy jest złym omenem, zwiastującym nadchodzącą śmierć.