NAJSTARSZY ZNACZEK ŚWIATA UPAMIĘTNIONY NA MONETACH

Pierwszy na świecie znaczek pocztowy został wydany przez Brytyjską Pocztę Królewską 1. maja 1840 roku. Teraz, obchodząc 175. rocznicę tego wielkiego wydarzenia, Skarbnica Narodowa włączyła do swojej oferty wyjątkowe monety z wizerunkiem historycznego znaczka. „Czarna Jednopensówka” (ang. One Penny Black), bo właśnie o niej mowa, zyskała sławę na całym świecie. Od dziś nie tylko każdy numizmatyk, ale i filatelista ma szansę wzbogacić swoją kolekcję o unikatową monetę ze znaczkiem Penny Black w trzech różnych wersjach.

Numizmaty z tej serii zostały wybite w najwyższej jakości menniczej przez rodzimą mennicę Penny Black, czyli brytyjską mennicę Pobjoy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, będących ścisłą tajemnicą mennicy, uzyskano na nich delikatną, ciemno perłową barwę tzw. efekt czarnej perły, nadający monetom niesztampowego wyglądu i tajemniczego blasku. Unikatowe monety zostały wyemitowane w trzech wariantach.

Pierwsza z monet została wybita w czystym złocie najwyższej próby 999/1000. Jej rewers ukazuje motyw pierwszego znaczka świata – „Czarnej Jednopensówki”, wraz z wizerunkiem młodej królowej Wiktorii. W otoku umieszczono napis „175. rocznica Penny Black” oraz nominał monety – 1 korona. Awers wskazuje emitenta oryginału – Wyspę Man, rok jej emisji – 2015, a także wizerunek obecnie panującej monarchini Elżbiety II. Waga numizmatu to bagatela 31,1 gram. Na zdumiewający wygląd monety rzutuje także jej imponująca średnica, która wynosi przeszło 38 milimetrów. Dodatkowym atutem jest fakt, że zaledwie 999 osób na świecie będzie mogło poszczycić się posiadaniem tego pięknego numizmatu.

Druga moneta została wykonana ze srebra wysokiej próby 925/1000. Jej wygląd praktycznie niczym nie odbiega od pierwszej wersji numizmatu. Z kolei jej limitacja została zwiększona do 10 000 sztuk. Trzecim okazem w kolekcji jest złota moneta o nominale 1/5 korony.  Z praktycznych informacji warto dodać, że jej waga to 6,22 g, z kolei  średnica to 22 mm.  Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch monet, tu również limitacja została ściśle określona i wynosi tylko 2 000 sztuk na świecie.

Wszystkie monety eksponowane są w eleganckim pudełku. Dołączony do nich jest także Oryginalny Certyfikat Autentyczności słynnej brytyjskiej mennicy Pobjoy. Poprzednia emisja Penny Black z 1990 roku została obsypana nagrodami, zyskując tym samym tytuł monety roku oraz zdobywając wyróżnienie w kategorii innowacyjność mennicza (Pearl Black) – Coin Of The Year for Best Overall Coin oraz 1990 COTY for Most Innovative .

Zanim pojawił się pierwszy znaczek opłaty za usługi pocztowe uiszczali adresaci, niechętnie ponosząc koszty za otrzymane przesyłki. Narodziła się więc potrzeba reformy pocztowej, mającej na celu uproszczenie i ujednolicenie opłat. W poszukiwaniu rozwiązania tego problemu Roland Hill wpadł na pomysł wprowadzenia opłaty za przesyłkę w postaci znaczków pocztowych, proponując uiszczanie jej z góry. Sam zaprojektował znaczek z portretem monarchini,  z kolei aby uniknąć ewentualnych fałszerstw Brytyjska Poczta Królewska wprowadziła na papierze do produkcji znak wodny w kształcie korony oraz trudne do sfałszowania ornamenty.

Projekt pierwszego znaczka z podobizną królowej Wiktorii był wykorzystywany wielokrotnie, pozostając w obiegu przez kolejne 40 lat. Znaczki pocztowe spotkały się z życzliwym przyjęciem na całym świecie i niebawem kolejne kraje zaczęły brać przykład z Brytyjczyków.
Obecnie prototyp najstarszego znaczka pocztowego z maja 1840 roku znajduje się w Królewskiej Kolekcji, przechowywanej w Pałacu Buckingham.

XX