Medal pamiątkowy z okazji… czyli najsłynniejsze z upamiętnionych wydarzeń

Choć medale kojarzą się przede wszystkim ze złotymi krążkami wydawanymi sportowcom, którzy zdobywają trzy pierwsze miejsce na zawodach sportowych, znacznie ciekawsze wydają się te, które są wybijane przez mennice z okazji ważnych wydarzeń. Jeśli chcesz, aby Twoja kolekcja wzbogaciła się o taki medal pamiątkowy, zobacz, które najważniejsze historyczne chwile zostały uwiecznione na takich numizmatach.

Medali pamiątkowych nie wydaje się „ot tak”. Wręcz przeciwnie. Aby mennica podjęła wysiłek związany z zaprojektowaniem i wybiciem takiego numizmatu, musi być ku temu naprawdę ważny powód. Co istotne, tego typu krążki są tworzone na całym świecie. Warto jednak skoncentrować się na tych, które są dostępne na polskim rynku numizmatycznym. Pojawiają się na nim okazy, przy których pomocy uczczone są m.in.:

  • okrągłe rocznice ważnych wydarzeń historycznych – tych sprzed kilku lat, ale i wielu wieków,
  • bieżące lub niedawne wydarzenia, które odbiły się szerokim echem – np. związane z międzynarodowymi eventami sportowymi.

Medale pamiątkowe – z jakich okazji się je bije?

Na rynku kolekcjonerskim każdego roku pojawia się co najmniej jeden medal pamiątkowy, a najczęściej – znacznie więcej. Upamiętnione nimi zostały m.in.:

  • bitwa pod Grunwaldem – z okazji wielkiego zwycięstwa nad Krzyżakami wybito m.in. posrebrzane monety oraz przypinki,
  • Powstanie Warszawskie – powstały ciekawe medale na 75-lecie jego wybuchu. To krótka seria – tylko 1000 szt. na całym świecie;
  • Kanonizacja Jana Pawła II – medal przedstawiający wizerunek papieża-Polaka, pokryty platerowanym złotem, został wybity w liczbie 10 tys. sztuk;
  • odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – na stulecie tego wydarzenia wybito m.in. 1918 monet z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego w czystym złocie oraz te z wizerunkiem Polonii, czyli symbolu Polski;
  • bitwa o Monte Cassino – jedna z kluczowych bitew w II światowej, w której kluczową rolę po stronie aliantów odegrał generał Władysław Anders. Z tej okazji powstał m.in. srebrny medal z uncji czystego srebra, którego limitowany nakład wyniósł tylko 1000 szt.;
  • Bitwa Warszawska z 1920, nazywana też cudem nad Wisłą – dla jej upamiętnienia wybito m.in. 1920 złotych medali bitych stemplem lustrzanym.

Warto wspomnieć również o medalach pamiątkowych, które są wydawane dla upamiętnienia ważnych postaci w historii. Dobrym przykładem takiego numizmatu są srebrne monety upamiętniające wybitnego trenera piłkarskiego – Kazimierza Górskiego, które można kupić w Skarbnicy Narodowej.

Jeśli interesujesz się numizmatyką i rozważasz nabycie monet kolekcjonerskich, przyjrzyj się obecnie dostępnym okazom w katalogu sprawdzonych dystrybutorów. Dzięki temu zyskasz pewność, że nabywać oryginalne numizmaty najwyższej jakości. To okazy, które staną się ozdobą zbiorów na długie lata. Dobieraj również takie, które najlepiej korespondują z Twoimi zainteresowaniami historycznymi. Dzięki temu wzbogacisz się o ważne symbole upamiętniające osoby i wydarzenia, które odegrały fundamentalną rolę nie tylko dla naszej przeszłości, ale i przyszłości.