Numizmatyka – czy monety lub medale mogą być dobrym prezentem świątecznym?

Numizmatyka, choć „niewtajemniczonym” może się wydawać hobby, które powoli odchodzi w zapomnienie, w rzeczywistości rozkwita. Przybywa osób, które pasjonują się monetami i medalami – zarówno tymi sprzed setek i tysięcy lat, jak i powstającymi w mennicach współcześnie, które są małymi dziełami sztuki. A skoro tak, możesz się zastanawiać, czy wręczenie numizmatu z okazji świąt to dobry pomysł na upominek. Zobacz, kiedy się sprawdzi.

Odpowiedź na pytanie o to, czy wręczenie monety lub medalu w roli prezentu, może się wydawać oczywista, gdy wiesz, że osoba obdarowywana pasjonuje się numizmatyką. To jednak nie jedyna sytuacja, w której taki upominek zadziała i wywoła szczery uśmiech na ustach. Jakie są inne?

Monety i medale – prezent dla pasjonatów historii…

Numizmatyka jest dziedziną pomocniczą historii, a same dzieje pieniądza i środków płatniczych mogą być fascynujące. Warto wiedzieć, że rozpoczęcie bicia konkretnych monet, z wizerunkami określonych władców często bywało przełomowym momentem na kartach historii. Postaci i napisy pojawiające się na awersach i rewersach tych środków płatniczych były jasnym komunikatem dotyczącym tego, kto sprawuje władzę nad określonym obszarem. Dlatego jeśli w swoim gronie masz miłośnika wieków dawnych – np. historii Polski z czasów Piastów lub Jagiellonów albo dziejów starożytnego Rzymu – pomyśl o poszukaniu numizmatu inspirowanego tamtymi okresami. Oczywiście nabycie oryginalnej monety z dawnych wieków może być poważnym wyzwaniem, ale już repliki znajdziesz z większą łatwością. W ofercie Skarbnicy Narodowej znajdziesz m.in. replikę Złotego Solidu Konstantyna Wielkiego, czyli srebrną replikę uszlachetnioną czystym złotem.

Jeżeli wiesz, że bliska Ci osoba fascynuje się historią nowożytną i współczesną, warto podarować jej autentyczny numizmat z tamtych czasów. Doskonałym wyborem będzie np. zestaw dwóch srebrnych monet Franciszka Józefa I, który możesz kupić tutaj: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/franciszek-jozef-i-zestaw-dwoch-monet. Są to oryginalne monety z 1908 roku, dlatego z pewnością zachwycą każdego pasjonata historii – nawet, jeżeli do tej pory nie miał w swoich zbiorach żadnego numizmatu. Fani historii Rzeczypospolitej z pewnością będą zachwyceni srebrnym medalem upamiętniającym 75 rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, wykonanym metodą stempla lustrzanego, z dbałością o detale: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale/monte-cassino-medal-z-czystego-srebra.

Niezależnie od tego, jakim okresem historycznym pasjonuje się bliska Ci osoba – z pewnością znajdziesz numizmat, który będzie pasował do jej zainteresowań. Obdarowując ją tak wyjątkowym prezentem okażesz nie tylko sympatię, ale i pokażesz, że dobrze ją znasz.

… i dla miłośników sztuk pięknych.

Bicie monet i medali to nie tylko rzemiosło, ale i sztuka. Nawet te użytkowe są często niezwykle wyrafinowane i niosą za sobą znaczącą symbolikę. Jednak najciekawsze pod kątem estetycznym i artystycznym są medale oraz monety okazjonalne. Są one przygotowywane przez artystów z wyjątkową starannością, a do ich wykonania wykorzystuje się unikatowe techniki oraz materiały. Dobrym przykładem są choćby monety, na których awersie znajdują się kolorowe fragmenty dzieł sztuki malarskiej czy wysadzane kryształkami Swarovskiego. Warto spojrzeć choćby na niezwykłą, mongolską monetę okolicznościową „Niedźwiedź gobijski”, która zachwyca kunsztownym wykonaniem, a także znaczeniem symbolicznym. Numizmat upamiętnia zagrożony wyginięciem gatunek niedźwiedzi żyjących wyłącznie na mongolskiej pustyni Gobi. Otrzymanie upominku w postaci tej unikalnej monety może również zainspirować obdarowanego do poszukania więcej informacji na ten temat.

Prezent nie tylko dla młodszych…

Wręczenie monety lub medalu jako prezentu na Święta to pomysł na podarek nie tylko dla osób dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Taki numizmat może być pierwszym w kolekcji i zachęcić do zgłębiania tajników świata pieniędzy oraz historii. Moneta lub medal mogą być także świetnym „dodatkiem” do głównego prezentu – zwłaszcza w przypadku wydarzeń związanych z życiem sakralnym dziecka. Dobrym wyborem będzie moneta platerowana czystym złotem „Matka Boża Niepokalanego Serca”. Jest to efektowny numizmat, który będzie doskonałą pamiątką tego wyjątkowego wydarzenia. Być może dzięki niemu młody człowiek złapie numizmatycznego bakcyla!

…ale dla każdego!

Monety i medale okolicznościowe powstają, aby upamiętnić wiele ważnych wydarzeń, osób oraz zjawisk. Dlatego pomiędzy nimi zawsze znajdziesz taki numizmat, który wpisze się w zainteresowania osoby obdarowywanej – np. poświęcony malarstwu, wydarzeniom sportowym czy zjawiskom przyrodniczym. Jeżeli więc szukasz upominku, który wykracza poza schemat, zapoznaj się z dobrymi katalogami numizmatycznymi!

Sprawdź już teraz szeroką ofertę Skarbnicy Narodowej:
Polska numizmatyka: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka
Monety kolekcjonerskie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety
Medale pamiątkowe: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe