JEDNE Z NAJLEPIEJ ZACHOWANYCH SKRZYPIEC ANTONIA STRADIVARIEGO PRZEDSTAWIONE W CZYSTYM SREBRZE

Antonio Stradivardi, powszechnie znany jako Stradivarius, był najwybitniejszym twórcą instrumentów w historii lutnictwa. Ten włoski artysta stworzył wiele cudownych instrumentów, lecz doskonale zachowane do dziś pozostały tylko dwa egzemplarze. Wśród nich są skrzypce noszące nazwę Lady Blunt. To właśnie one zostały odwzorowane na unikatowej monecie, dostępnej w najnowszej kolekcji Skarbnicy Narodowej.


Skrzypce Lady Blunt zostały stworzone w 1721 roku. Ich nazwa odwołuje się do baronessy Wentworth i wnuczki Lorda Byrona. Od czasu skończenia prac nad instrumentem, nie był on jednak używany przez ponad wiek! W latach 1860–1864 należał do francuskiego lutnika Jeana-Baptiste’a Vuillaume’a, który następnie sprzedał go właśnie Annie Blunt. Przez kolejne lata skrzypce znajdowały się w posiadaniu kolekcjonerów, dzięki czemu przetrwały w bardzo dobrym stanie. W 1941 eksperci ocenili, że Lady Blunt jest jednym z dwóch najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie – drugim jest Mesjasz-Salabue. Wirtuoz Pinchas Zukerman jest jednym z nielicznych skrzypków, którzy grali na tym instrumencie przed aukcją z 1971.

W 1971 skrzypce zostały kupione przez Robina Loha na aukcji w Sotheby’s za rekordową wówczas sumę 84 000 funtów. W 2008 japońska Nippon Music Foundation odkupiła Lady Blunt od nieznanego właściciela za 10 milionów dolarów. W 2011 instrument sprzedano po raz kolejny, tym razem za prawie 16 milionów dolarów. Pieniądze zostały przeznaczone na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu.

Numizmat dostępny w Skarbnicy Narodowej jest ściśle limitowany – przewidziano zaledwie 999 egzemplarzy na świecie, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność kolekcjonerską. Moneta została wybita w czystym srebrze próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Na jej rewersie widnieją kolorowe skrzypce, wykonane za pomocą techniki określanej jako tampondruk. Awers natomiast ukazuje tylną część skrzypiec. Co ciekawe, element ten został wykonany z prawdziwego drewna. Autentyczność monety „Skrzypce Lady Blunt” gwarantuje oryginalny Certyfikat. Do przechowywania i prezentacji przeznaczone jest zaś wyjątkowe pudełko kolekcjonerskie.