Skip to content

Afrykański król zwierząt na srebrnej monecie

by Skarbnica Narodowa on Wrzesień 5th, 2016

Wielka piątka Afryki to pięć wyjątkowych gatunków ssaków zamieszkujących czarny kontynent. Lew, lampart, słoń, bawół i nosorożec – spotkanie tych zwierząt stanowi nieodłączną atrakcję każdego safari. Oczywiście najważniejszym jest sam król zwierząt –  i to właśnie wizerunek lwa zdobi srebrną monetę, która jest dostępna dla polskich kolekcjonerów w Skarbnicy Narodowej.

Moneta została wybita w technice bardzo wysokiego reliefu, a jej powierzchnię poddano procesowi oksydowania, dzięki czemu zyskała ciekawy, ciemny odcień. Wykonano ją z aż pięciu uncji, czyli ponad 155 gramów czystego srebra próby 999/1000. Wszystko to sprawia, że na rewersie przedstawiającym wizerunek zwierzęcia uzyskano trójwymiarowy efekt. Awers z kolei zdobi herb emitenta, czyli Wybrzeża Kości Słoniowej – państwa w Afryce Zachodniej, położonego nad Zatoką Gwinejską.

Skarbnica Narodowa moneta lew

Przedstawiony na monecie lew od wieków uważany jest za króla zwierząt. Należy do ssaków z rodziny kotowatych, ze względu na swoje rozmiary zaliczany jest do grupy wielkich kotów wraz z tygrysem, lampartem, jaguarem, czy irbisem.

Lwy występowały kiedyś także w Europie, Azji i obu Amerykach. W późnym plejstocenie, czyli 100-10 tys. lat temu, lwy były najbardziej rozprzestrzenionym dużym ssakiem lądowym. Na podstawie badań genetycznych udało się ustalić, że istniały wtedy dwie niezależne linie lwów – pierwszą tworzyły lwy jaskiniowe i amerykańskie, które wymarły ok. 10 tys. lat temu, z kolei drugą reprezentują znane nam dziś lwy – Panthera leo. Obecnie można je spotkać tylko na kontynencie afrykańskim, gdzie ich populacja zmniejsza się w zastraszającym tempie oraz w Indiach, gdzie ich stan liczebny uważa się za krytyczny.

Skarbnica Narodowa lew detal

Autentyczność oficjalnej srebrnej monety z wizerunkiem lwa gwarantuje oryginalny certyfikat. Co ciekawe, na rancie numizmatu widnieje indywidualny numer, który sprawa, że każdy egzemplarz jest prawdziwym unikatem.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Comments are closed.