Marzą o nich kolekcjonerzy, pożądają ich miliony – arcydzieła malarstwa światowego są cenione nie tylko za technikę wykonania, ale również przez tajemnicze opowieści, które im towarzyszą. Kto z Was nie słyszał anegdot o uśmiechu Mona Lisy, czy nie zastanawiał się nad tym – kim był pierwowzór urzekającej bogini z Narodzin Wenus? Wiele historii pozostanie niewyjaśnionych, ale warto je zachować dla potomnych. Od teraz każdy z Was ma możliwość stworzenia własnej galerii w zaciszu swojego domu. Najwybitniejsze arcydzieła malarstwa zostały uwiecznione na numizmatycznych sztabkach uszlachetnionych czystym srebrem i złotem.
„Arcydzieła Malarstwa Światowego” to najsłynniejsze, absolutnie bezcenne dzieła malarstwa światowego, po raz pierwszy zebrane w kolekcji numizmatycznej. Każda ze sztabek stanowi wierne przeniesienie oryginału obrazu dzięki technice tampondruku. Medale są uszlachetnione czystym srebrem 999/1000 oraz ręcznie platerowane 24-karatowym złotem.
Pierwszym egzemplarzem w kolekcji jest „Mona Lisa” autorstwa Leonardo da Vinci. Awers medalu przedstawia dzieło mistrza, datę jego urodzin i śmierci oraz rok wykonania obrazu. Z kolei na rewersie medalu widoczny jest tytuł kolekcji oraz stylizowana kompozycja symboli malarskich.
Obraz „Mona Lisa” powstał między rokiem 1503 a 1517. Najprawdopodobniej, aczkolwiek jest to kwestionowane, przedstawia Monę Lisę Gheraradini – żonę patrycjusza florenckiego Francesco di Bartolommeo di Zanobi del Giocondo. Wizerunek Giocondy uderza finezją w oddaniu rysów, miękkością modelunku i subtelnością. Kontury są zatarte, co jest wyjątkowo widoczne w pejzażu stanowiącym tło dla postaci. Szczególną uwagę zwracają oczy i ów – według wielu ‒ najbardziej zagadkowy uśmiech na świecie. Można się w nim dopatrzeć zarówno ironii, refleksji, jak i dystansu do otaczającego świata.
W kolekcji „Arcydzieła Malarstwa Światowego” znajdują się najbardziej rozpoznawalne i pożądane dzieła malarstwa. Nie mogło wśród nich zabraknąć „Słoneczników” Vincenta Van Gogha, „Dziewczyny z Perłą” Jana Vermeera, czy „Stworzenia Adama” autorstwa Michała Anioła.
Numizmatyczne arcydzieła odzwierciedlają oryginalne obrazy, które na co dzień można zobaczyć jedynie w Musee d’Orsay w Paryżu, w Luwrze, czy w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie i innych słynnych miejscach. Ta kolekcja przypadnie do gustu szczególnie wielbicielom sztuk pięknych.
Pojawienie się tych arcydzieł w kolekcji Skarbnicy Narodowej to nie przypadek. Seria „Arcydzieł Malarstwa Światowego” jest kontynuacją popularnej i docenianej przez kolekcjonerów edycji „Arcydzieł Malarstwa Polskiego”.