„FILHARMONICY WIEDEŃSCY” – 25. ROCZNICA WYBICIA NAJBARDZIEJ POSZUKIWANEJ MONETY EUROPEJSKIEJ

Z okazji 25. rocznicy wybicia pierwszej monety z motywem Filharmoników Wiedeńskich, powstał wyjątkowy zestaw upamiętniający tę okoliczność. Dla kolekcjonerów wyemitowano sztabkę z czystego srebra, w którą wkomponowano monetę wybitą z tego samego szlachetnego metalu.


Sztabka swoimi zdobieniami nawiązuje do rocznicy wybicia pierwszej monety bulionowej poświęconej Filharmonikom Wiedeńskim oraz do wnętrza holu Wiedeńskiej Opery. Filharmonicy Wiedeńscy to jedna z najstarszych orkiestr symfonicznych świata. Zespół został stworzony 28 marca 1842 roku przez kompozytora Otto Nicolai, pochodzącego z Królewca. Ich największym atutem jest niezwykły profesjonalizm oraz piękne brzmienie. Filharmonicy Wiedeńscy swoją szeroką popularność zawdzięczają przede wszystkim koncertom noworocznym. Odbywają się one 1 stycznia każdego roku, nieprzerwanie od 68 lat. Tradycją jest, że podczas tych uroczystych spotkań wykonywany jest walc Johana Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”. Bilety na noworoczne koncerty są niezwykle trudne do zdobycia, zdarza się, że rezerwacje są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Kolekcjonerski zestaw jest równie ekskluzywny, jak słynne koncerty. Jego światowa limitacja wynosi zaledwie 2500 sztuk. Zestaw składa się z masywnej sztaby o wymiarach 50 x 80 mm. W sztabę wkomponowana jest srebrna moneta o nominale 1,5 euro. Zarówno sztaba, jak i moneta zostały wybite w czystym srebrze (próba 999/1000). Są one umieszczone w indywidualnie numerowanej witrynie ze szkła akrylowego. Do efektownej prezentacji służy również specjalnie zaprojektowane pudełko kolekcjonerskie.