Zestaw 5 srebrnych ćwierćdolarówek „Piękno Stanów Zjednoczonych”

Szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników amerykańskiej numizmatyki. Seria pięciu srebrnych ćwierćdolarówek „Piękno Stanów Zjednoczonych” przedstawia motywy przyrodnicze lub wydarzenia i miejsca ważne dla historii USA. Pierwsza moneta przedstawia chatę Palmer-Epard Cabin, powstałą dzięki Homestead Act, druga dumnego indyka z Kisatchie National Forest, trzecia fragment pięknej trasy Blue Ridge Parkway, czwarta czaple z Bombay Hook National Wildlife Refuge, natomiast piąta upamiętnia zwycięską bitwę z 1777 r. stoczoną z wojskami brytyjskimi. Na awersie widnieje wizerunek Jerzego Waszyngtona.

Skarbnica Narodowa 5 ćwierćdolarówek
Zestaw 5 srebrnych ćwierćdolarówek „Piękno Stanów Zjednoczonych”

Pierwsza moneta z kolekcji poświęcona jest Homestead Act, ustawie uchwalonej przez Kongres w 1862 roku. Na jej mocy każdy, kto miał obywatelstwo amerykańskie lub też zamierzał je uzyskać,  otrzymywał 160 akrów (około 65 hektarów) niezamieszkałej ziemi. Był to jednak czas wojny secesyjnej, stąd nadanie ziemi wiązało się z obowiązkiem służby wojskowej w armii Północy, a wydanie Homestead Act miało na celu przede wszystkim zwiększenie liczby wojska.

Kolejna moneta przedstawia dzikiego indyka z  Kisatchie National Forest, parku narodowego znajdującego się w Luizjanie. Trzecia z monet ukazuje fragment Blue Ridge Parkway, trasy o długości około 755 km. Przebiega ona przez 29 hrabstw Wirginii i Północnej Karoliny. Większość drogi prowadzi wzdłuż pasma górskiego Blue Ridge, stanowiącego część Appalachów. Znaczna część trasy wiedzie przez tereny chronione i jest uważana za jedną z najpiękniejszych krajobrazowych dróg w całych Stanach Zjednoczonych. Pomysł powstania trasy, pierwotnie nazywanej Appalachian Scenic Highway, narodził się w czasach prezydentury Franklina D. Roosevelta. Prace budowlane rozpoczęto 11 września 1935 roku, drogę oddano do użytku w 1978 roku.

Następna moneta poświęcona jest parkowi Bombay Hook National Wildlife Refuge. Park służy jako miejsce schronienia na drodze migrujących i zimujących w tym regionie ptaków. Dlatego też na rewersie monety są przedstawione brodzące czaple. Ostatnia z monet upamiętnia Saratoga National Historical Park, znajdujący się w Stillwater, we wschodniej części stanu Nowy Jork. Park powstał w miejscu bitwy stoczonej w 1777 roku, która doprowadziła do kapitulacji wojsk brytyjskich. Uważana jest za punkt zwrotny wojny o niepodległość USA. Moneta ukazuje symboliczne przekazanie szabli przez dowódcę wojsk brytyjskich, generała Johna Burgoyne’a, głównodowodzącemu wojskami amerykańskimi, generałowi Horatio Gatesowi.

Do efektownej i bezpiecznej prezentacji przeznaczony jest specjalnie zaprojektowany folder kolekcjonerski. Emitentem zestawu są Stany Zjednoczone.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest