Wydarzenia upamiętniane na monetach okolicznościowych – dlaczego warto zbierać takie numizmaty?

Świat monet oraz medali może być niezwykle pasjonujący. Te wyjątkowe artefakty są nośnikami cennej wiedzy historycznej, a często również sposobem na upamiętnienie wyjątkowych wydarzeń. Ich miłośników nie brakuje, a numizmatyka z roku na rok zyskuje na popularności. Jesteś początkującym kolekcjonerem? Jeśli tak, być może zastanawiasz się nad tym, jaką wartość mają monety okolicznościowe i czy warto je zbierać.

Światowa i polska numizmatyka mają wiele oblicz. Z jednej strony zainteresowaniem hobbystów cieszą się tzw. monety obiegowe – a więc te, które są lub były w „normalnym” użyciu, wykorzystywane jako środki płatnicze. Z drugiej – ciekawymi egzemplarzami są także monety o charakterze kolekcjonerskim. Są one wydawane najczęściej, aby uczcić jakieś ważne wydarzenie historyczne. Jaką wartość niosą za sobą te drugie?

Kolekcjonerska moneta – jaka jest jej wartość?

Choć monety, które powstają dla celów kolekcjonerskich, nie mają zazwyczaj większej wartości płatniczej, są cenne z zupełnie innego powodu. Podobnie jak znaczki kolekcjonerskie czy limitowane publikacje książkowe, w wyjątkowy sposób celebrują przeszłość. Są to numizmaty:

  • rzadkie i nietypowe – produkuje się je zazwyczaj w jednej, krótkiej (liczącej np. kilka tysięcy sztuk) serii, co sprawia, że każda z nich staje się dobrem ekskluzywnym,
  • o wysokiej wartości artystycznej – najczęściej są projektowane z jeszcze większą starannością niż monety obiegowe i przyciągają uwagę swoim designem,
  • które często powstają z metali szlachetnych – wśród nich ważną rolę odgrywają zarówno srebrne monety, jak i złote monety,
  • o wyjątkowej wartości historycznej – to najlepsze świadectwo naszych czasów, które ma szansę uwiecznić różne istotne wydarzenia.

Z tego względu numizmatyka koncentrująca się na monetach wybijanych okolicznościowo cieszy się dużym powodzeniem.

Z jakich okazji powstają numizmaty kolekcjonerskie?

Jest wiele okazji, dla których mennice narodowe decydują się na to, aby stworzyć monety ze srebra czy złote medale okolicznościowe. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszyły się m.in. numizmaty wydane z okazji 100-lecia odzyskanie niepodległości Polski, a także te wydane na część króla Jana III Sobieskiego.

Warto pamiętać, że poza polskimi numizmatami, na rynku dostępne są też te zagraniczne – w tym np. moneta wydana na 200 -lecie powstania słynnej kolędy „Cicha Noc”. Każdy miłośnik historii znajdzie więc coś ciekawego do swojej kolekcji.

Gdy zamawiasz srebrne medale kolekcjonerskie czy monety okolicznościowe, zwróć baczną uwagę na ich autentyczność. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele tanich podróbek, które nie odzwierciedlają charakteru tych wyjątkowych numizmatów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup monet kolekcjonerskich „u źródła” – bezpośrednio u emitenta lub też u sprawdzonego renomowanego dystrybutora. Wówczas zyskujesz pewność, że otrzymasz numizmat, jakiego poszukiwałeś – w eleganckim opakowaniu oraz z dokumentacją potwierdzającą jego autentyczność.