Złote dolary mennicy Stanów Zjednoczonych

Polsce numizmatyka jest szybko rozwijającą się dziedziną. Kolekcjonerzy z łatwością mogą znaleźć swoją niszę niekoniecznie związaną z rodzimymi monetami. Aktualnie równie łatwo kolekcjonować złotówki jak … amerykańskie złote lub srebrne dolary. Należą one do najbardziej poszukiwanych i cenionych monet na świecie. Wynika to z ograniczonej dostępności na rynku oraz kolekcji limitowanych przez amerykański Departament Skarbu. Jakie złote monety należą do najbardziej poszukiwanych przez pasjonatów?

Seria monet dolarów prezydenckich

Dolary prezydenckie to seria jednodolarówek emitowanych przez Mennicę Stanów Zjednoczonych. Monety kolekcjonerskie upamiętniają prezydentów USA, stanowiąc jednocześnie niepowtarzalny zapis amerykańskiej historii. Emisję rozpoczęto 1 stycznia 2007 roku, a kolekcję otwiera prezydent George Washington. Na awersie wszystkich monet znajdują się portrety amerykańskich prezydentów w kolejności chronologicznej. Oprócz wizerunków postaci na awersie znajduje się imię, nazwisko i okres sprawowania urzędu przez danego prezydenta. Rewers zdobi Statua Wolności, nominał i napis „United States of America”. Charakterystycznym elementem monety jest wygrawerowany rant z umieszczonym rokiem emisji, znakiem menniczym, wezwanie E pluribus unum z Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych oraz 13 gwiazdek. Program zyskał oficjalną nazwę „The Presidential $1 Coin Program”.

American Gold Eagle – Amerykański złoty orzeł

American Golden Eagle to złote monety bulionowe Stanów Zjednoczonych. Są bite przez Amerykańską Mennicę Stanową od 1986 roku. Ich rynkowa wartość wynika z wartości  kruszcu, z jakiego zostały wykonane, a nie z wartości nominalnej.  Awers  zaprojektował Augustus Saint-Gaudens – amerykański rzeźbiarz pochodzenia irlandzkiego. Przedstawia kobietę z rozwianymi włosami, która trzyma pochodnię w prawej dłoni, a w lewej gałązkę oliwną, natomiast tło zdobi budynek Kapitolu. Wizerunek kobiety reprezentuje wolność. Rewers zaprojektował rzeźbiarz Miley Busieka. Przedstawia orła z gałązką oliwną, unoszącego się nad gniazdem, w którym znajduje się samica i młode. Rewers zdobi również napis „In God We Trust”. Dla kolekcjonerów Amerykańska Mennica Stanowa oferuje także monety z dowodem oryginalności.

Jubileuszowe złote dolary Mennicy Stanów Zjednoczonych

Numizmatyka rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Obiektami pożądania kolekcjonerów są zarówno złote medale, srebrne monety, srebrne medale, jak i jubileuszowe monety. Do najbardziej pożądanych należą złote dolary, które upamiętniają wielkie wydarzenia i postaci. Nad biciem monet nadzór sprawuje Departament Skarbu USA, a emisja następuje z upoważnienia Kongresu. Numizmaty upamiętniają wielkie wydarzenia i postacie, które wywarły wpływ na historię USA. Złote dolary są dostępne w ściśle określonym czasie oraz wybijane w niskich nakładach. Niektóre wyjątkowe egzemplarze złotych dolarów amerykańskich można nabyć w Skarbnicy Narodowej.