SYMBOL USA NA NIETYPOWYCH MONETACH

Oferta Skarbnicy Narodowej została właśnie wzbogacona o wyjątkową monetę, która na pewno uatrakcyjni kolekcję nie jednego numizmatyka. Mowa o srebrnej monecie z wizerunkiem orła bielika amerykańskiego, którą ozdabiają prawdziwe diamenty.


Moneta została wybita z aż 5 uncji czystego srebra próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Następnie została poddana procesowi oksydowania, dzięki któremu uzyskała interesujący ciemny odcień. Co ciekawe, moneta ma owalny kształt, co jest zjawiskiem dość oryginalnym. Dodatkowo, została ozdobiona cenionymi na całym świecie prawdziwymi diamentami.

Rewers monety przedstawia głowę majestatycznego bielika, a w miejscu oczu znajdują się zjawiskowe diamenty. Na awersie natomiast ukazany jest herb emitenta – Republiki Beninu. Do przechowywania tego numizmatu przeznaczone jest specjalnie zaprojektowane pudełko kolekcjonerskie.

Bohaterem monety jest bielik amerykański (Haliaeetus leucocephalus), który należy do gatunku jastrzębiowatych. Ze względu na to, że jest symbolem narodowym Stanów Zjednoczonych, uważa się go za najlepiej rozpoznawalnego ptaka kontynentu. Poza terytorium USA można go również spotkać w Meksyku i Kanadzie. Polska nazwa zwyczajowa – Bielik Amerykański – bezpośrednio nawiązuje do kontynentu występowania tego ptaka. Natomiast nazwa angielska – Bald Eagle – dotyczy wyglądu głowy dorosłych osobników.

Bielik amerykański przebywa głównie nad otwartymi wodami, jeziorami lub nad oceanem. Bieliki preferują puszcze, stare lasy iglaste, czyli miejsca, w których mogłyby zbudować gniazdo. Ptaki te mają zakrzywiony dziób i ostre pazury, które czynią je wyjątkowymi myśliwymi. Odżywiają się przede wszystkim rybami, małymi ssakami, wężami, innymi ptakami i padliną. Długość ciała bielika amerykańskiego dochodzi do 96 cm, zaś rozpiętość skrzydeł sięga 244 cm. Ptak może ważyć nawet 6,3 kg. Średnia długość życia tego niezwykłego ptaka wynosi aż 30 lat. Bieliki budują nieprawdopodobnie duże gniazda. Ważące ponad tonę konstrukcje osiągają głębokość 4 metrów oraz średnicę 2,5 metra. Bieliki są doskonałymi lotnikami, w trakcie lotu uzyskują prędkość nawet do 70 km/h.

Z kolei wkomponowane w monetę diamenty swą nazwę zawdzięczają Grekom – adamas znaczy „niezniszczalny” i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest odporny na zarysowania, wysoką temperaturę i czynniki chemiczne (nie rozpuszcza się ani w mocnych kwasach, ani zasadach). Jest także dobrym przewodnikiem ciepła. Dzięki wysokiemu współczynnikowi załamywania światła, jest cennym minerałem jubilerskim. Odpowiedni szlif  wydobywa z kamienia bardzo silny połysk i grę barw.