Rok małpy na monecie z masą perłową

8 lutego 2016 roku rozpoczął się nowy rok tradycyjnego kalendarza chińskiego. Towarzyszy mu postać małpy, która symbolizuje nieprzewidywalność, zmienność, ale i inteligencję oraz duże pokłady energii. Z tej okazji w kolekcji Skarbnicy Narodowej znalazły się dwie wyjątkowe monety „Rok Małpy” z bestsellerowej serii numizmatów zdobionych masą perłową.

Chiński nowy rok celebrowany jest na całym świecie. Jego nadejście poprzedzają domowe spotkania, gromadzące całe rodziny. Noworoczne uroczystości porównywalne są pod tym względem z polską Wigilią. O północy tradycja nakazuje odpalić sztuczne ognie, zmianę daty zaznacza się także hałasem i okrzykami, mającymi odpędzić złe duchy.

Skarbnica Narodowa moneta Rok Małpy
Moneta Rok Małpy

W kolekcji Skarbnicy Narodowej dostępne są złote i srebrne monety upamiętniające rok małpy. Na każdej z nich wykorzystano masę perłową o intrygującym szarym odcieniu. Rewers prezentuje kunsztownie wykonane sylwetki małp, awers z kolei zdobi wizerunek królowej Elżbiety II.

Chińscy astrologowie opisują osoby urodzone pod znakiem małpy jako inteligentne, dowcipne i optymistyczne, o dużej pewności siebie, która może jednak przeradzać się w próżność oraz egoizm. Pierwiastek ognia dodaje im ambicji, jak również czyni je łatwymi do rozdrażnienia. W roku małpy przyszli na świat między innymi: Jan Paweł II, Eleanor Roosevelt, Mick Jagger, Paul Gauguin, Charles Dickens, Simone de Beauvoir i Elizabeth Taylor. Za sprzyjające małpom kolory uważa się błękit, biel i złoto, unikają one natomiast czerwieni.

Każda z 5-uncjowych monet została wybita w czystym kruszcu próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Światowa limitacja srebrnego egzemplarza to zaledwie 888 sztuk, z kolei złoty okaz dostępny jest jedynie dla 25 kolekcjonerów.

Skarbnica Narodowa moneta Rok Małpy rewers
Moneta Rok Małpy rewers

Masa perłowa, którą zastosowano na monetach, zwana jest też macicą perłową. W zależności od gatunku zwierzęcia, przybiera ona różne kształty i skrzy się różnymi kolorami. Jedną z jej najbardziej znanych form są perły. Co ciekawe, nie zawsze mają one charakterystyczny perłowy kolor. Zdarzają się okazy o odcieniu niebieskim, fioletowym, szarym, złocistym, brązowym, czarnym, czerwonym, kremowym, różowym i srebrnym. Na kolor perły największy wpływ ma skład chemiczny wody, w której żyją małże oraz sam gatunek zwierzęcia.

Każda z monet serii „Rok Małpy” umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanym pudełku ze szkłem akrylowym, które umożliwia efektowną ekspozycję i bezpieczne przechowywanie.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest