„Dolary Prezydenckie” to seria monet upamiętniająca czołowe postaci amerykańskiej demokracji. Od 2007 r. kolekcjonerzy na całym świecie rozchwytują cyklicznie emitowane monety z wizerunkiem prezydentów USA. Skarbnica Narodowa postanowiła zaskoczyć amatorów amerykańskiej numizmatyki – w ofercie znalazła się edycja specjalna słynnych prezydenckich emisji – monety „US Presidential Dollars” dostępne są w wersji uszlachetnionej czystym 24-karatowym złotem!
Program został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 2005 roku, a już dwa lata później rozpoczęto emisję pierwszej jednodolarówki z wizerunkiem Jerzego Waszyngtona. Na awersie każdej z monet przedstawione zostały portrety byłych prezydentów USA w kolejności chronologicznej. Napis otokowy na awersie tworzy: imię, nazwisko i okres sprawowania urzędu przez danego prezydenta. Od 2009 znajduje się tam również motto USA: IN GOD WE TRUST, czyli W BOGU POKŁADAMY NADZIEJĘ. Każda z monet waży ponad 8 gram, a jej średnica to 26.49 mm. Na rewersie znajduje się Statua Wolności oraz napis otokowy: THE UNITED STATES OF AMERICA.
Tym, co wyróżnia oryginalną serię prezydenckich dolarów amerykańskich jest wygrawerowany rant, na którym widnieje rok wybicia lub emisji, oraz 13 gwiazd symbolizujących kolonie brytyjskie, które w 1776 roku zbuntowały się przeciwko władzy – dając tym samym początek historii Stanów Zjednoczonych. Nieodłącznym elementem wygrawerowanego rantu jest również inskrypcja: E PLURIBUS UNUM, która towarzyszy dziejom USA praktycznie od początków istnienia. W wolnym tłumaczeniu oznacza JEDNOŚĆ Z WIELU. Do 2009 roku na rancie jednodolarówek prezydenckich znajdowało się także motto Stanów Zjednoczonych: IN GOD WE TRUST, które swoją sławę zawdzięcza pieśni The Star-Spangled Banner – znanej powszechnie jako amerykański hymn narodowy, stworzony w 1814 roku.
Historia monet prezydenckich nie jest pozbawiona intrygujących okoliczności. W 2007 roku, wyemitowano nieznaną liczbę jednodolarówek z wizerunkiem Jerzego Waszyngtona bez charakterystycznych inskrypcji na rancie. Z racji, że na tych monetach nie znajdowało się motto IN GOD WE TRUST, w historii numizmatyki te jednodolarówki często określa się jako „Bezbożne dolary”. Ta sytuacja powtórzyła się w trakcie emisji dolarów z wizerunkiem Johna Adamsa, w tym samym roku. Znacznie rzadszym błędem występującym podczas emisji „Dolarów Prezydenckich” były podwójne inskrypcje na rancie. Co ciekawe, jednodolarówki na których stwierdzono błędy stały się niezwykle pożądanymi numizmatami, których cena znacznie przewyższała standardową.