Polak za granicą – w jaki sposób wyjazdy emigracyjne i turystyczne mogą wpływać na numizmatykę?

Po całym świecie rozsiani są polscy emigranci, spośród których wielu to zapaleni kolekcjonerzy. Często motywem dokonywanych przez nich zakupów jest sentyment do rodzinnego kraju. Kolekcjonerów stale przybywa i zdecydowanie wzrósł popyt na wartościowe z numizmatycznego punktu widzenia monety i medale. Czy to dzięki emigracji polska numizmatyka przeżywa w ostatnich latach rozkwit?

Skarbnica Narodowa i inne metody kupowania numizmatów przez internet

Dzięki internetowi nie trzeba przemierzać tysięcy kilometrów, w poszukiwaniu związanych z Polską ciekawych numizmatów. Wygodnie siedząc w fotelu we własnym domu można znajdować i kupować m.in. za pośrednictwem sklepów internetowych. Jeden z takich sklepów prowadzi Skarbnica Narodowa. Fora tematyczne łączące pasjonatów numizmatyki służą wymianie informacji i pogłębianiu wiedzy.

Skarbnica Narodowa

Tęsknota za krajem motorem napędowym numizmatyki

Sytuacja życiowa na przestrzeni dziesięcioleci zmusiła wielu Polaków do emigracji. Chociaż dobrze odnajdujemy się za granicą i odnosimy tam sukcesy, nie oznacza to, że zrywamy związki z Polską. Wręcz przeciwnie – tęsknota za krajem wpływa na rozwój kolekcjonowania przedmiotów związanych z Polską, czego modelowym przykładem są numizmaty.

Skalę zjawiska mogliśmy niedawno zaobserwować przy okazji rozpoczęcia emisji nowego banknotu o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Na internetowych aukcjach szczególnie egzemplarze o unikalnych numerach seryjnych osiągały ceny przekraczające nominał nawet o kilkaset złotych. W wielu przypadkach zwycięzcami aukcji byli właśnie emigranci, dla których posiadanie takiego banknotu wyraża symboliczne podtrzymanie związków z Polską i ma ogromne znaczenie sentymentalne.

Skarbnica Narodowa

Wyjazdy turystyczne i ich wpływ na numizmatykę w kraju

Nie tylko emigracja ale też urlopowe podróże na wszystkie kontynenty, tak chętnie odbywane przez Polaków, doskonale wpływają na krajowe kolekcje numizmatyczne. W tym roku kierunkiem podróży ciekawym nie tylko z turystycznego ale też z numizmatycznego punktu widzenia może być Republika Południowej Afryki. To w związku z 50 rocznicą emisji Krugerranda, bodaj najbardziej znanej złotej monety inwestycyjnej.

Pod koniec XIX wieku w ówczesnej Republice Transwalu odkryto pokaźne złoża złota, które dzisiaj obok diamentów stanową jedno z najważniejszych bogactw Republiki Południowej Afryki. Prezydentem kraju był wówczas Paul Kruger, którego nazwisku moneta zawdzięcza swą nazwę. W związku z tym, że emisja Krugerranda rozpoczęła się w 1967 roku obecnie obchodzimy okrągłą, pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia. Ciekawostkę związaną z Krugerrandem stanowi fakt, że moneta, która oficjalnie znajduje się w obiegu w Republice Południowej Afryki nie posiada nominału, zaś jej wartość odpowiada po prostu aktualnej wartości zawartego w niej złota.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt