Napar z liści herbaty to napój od setek lat doceniany na całym świecie. Pierwsze uprawy herbaty powstały w południowo-wschodnich Chinach prawdopodobnie już tysiąc lat przed naszą erą. Z czasem napój rozpowszechnił się na większości kontynentu, a trasy, którymi transportowano liście herbaty, stały się najważniejszymi traktami handlowymi. Jeden ze szlaków wiódł z Chengdu i Pu’er w południowo-zachodnich Chinach aż do Lhasy w Tybecie. Jego bogata historia została upamiętniona wyjątkową srebrną monetą.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Chamadao – herbaciany szlak
Szlak herbaciany, nazywany z chińskiego „Chamadao”, powstał około tysiąc lat temu. Prowadził z Junnanu – jednego z pierwszych regionów herbacianych, przez górzysty Syczuan, aż do Lhasy w Tybecie oraz do centralnych Chin. Do jego części zalicza się także fragment wiodący przez tereny dzisiejszej Mjanmy do Bengalu. Do transportu wykorzystywano kuce tybetańskie – zwierzęta o niezwykłej wytrzymałości, dostosowane do poruszania się w trudnych górskich warunkach. Szacuje się, że nosiły one na swoich grzbietach pakunki o masie nawet 90 kg. Z czasem i one same stały się przedmiotem wymiany handlowej – Tybetańczycy sprzedawali je Chińczykom w zamian za herbatę. Stąd pochodzi angielska nazwa szlaku – „Ancient Tea Horse Road”.
Dziś większość szlaku pokryły asfaltowe drogi. Na miejscu „Chamadao” w ostatnich latach powstała nawet linia kolejowa łącząca Chengdu w Junnanie z tybetańską Lhasą. Tradycyjny transport z wykorzystaniem zwierząt zakończył się w połowie XX wieku, w tej chwili dominuje zaś przewóz towarów ciężarówkami i pociągami. Istnieją jednak fragmenty tego legendarnego traktu, które popadły w zapomnienie. Przejście przez wysokie górskie przełęcze do dziś nastręcza wielu trudności i wymaga wręcz alpinistycznych umiejętności.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Srebrna moneta z herbatą
Srebrna moneta stanowi upamiętnienie tysiącletniej historii herbacianego szlaku. Na jej rewersie umieszczono mapę południowo-wschodnich Chin z zarysowanym schematem szlaku. Do jego ukazania użyto prawdziwych liści herbaty! Awers srebrnej monety przedstawia natomiast wizerunek królowej Elżbiety II z profilu. Monetę wybito w czystym srebrze próby 999/1000. Dzięki zastosowaniu oksydacji kruszec przybrał ciemną barwę, nadającą monecie historycznego charakteru. Na całym świecie wyemitowano jedynie 500 egzemplarzy tej wyjątkowej srebrnej monety. Każdy kolekcjoner, wraz z monetą otrzyma pudełko kolekcjonerskie w kształcie księgi oraz Certyfikat Autentyczności.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: