Inspirujące Pinteresty o numizmatach – top 5

Świat numizmatów może fascynować. Historia pieniądza ma wiele niuansów i jest fascynująca – także w XXI wieku. Nie sposób się więc dziwić, że trafiła również na popularny portal Pinterest. Dlaczego akurat tam? Co ciekawego można znaleźć w tym serwisie? Oto kilka ciekawostek.

Na początek krótkie wyjaśnienie: Pinterest jest serwisem społecznościowym, który – mówiąc najprościej – pozwala na publikowanie i kolekcjonowanie materiałów wizualnych powiązanych z konkretnym tematem. To dlatego portal ten tak bardzo „lubi się” z tym, co do zaoferowania ma numizmatyka. Monety są przecież małymi dziełami sztuki, mającymi wielu amatorów.

Chcesz pooglądać ciekawe złote monety, srebrne medale czy inne numizmaty? Pinterest jest miejscem dla Ciebie. Na tablicach użytkowników (w tym instytucji związanych z monetami) znajdziesz wiele ciekawych materiałów, które zainspirują Cię do dalszych poszukiwań. Co konkretnie można tam wyszukać? Oto krótki przegląd najciekawszych tablic z „Pinterestami”, jakie oferuje polska numizmatyka.

Jakie ciekawe Pinteresty o numizmatach można znaleźć?

Lista interesujących materiałów o numizmatach jest bardzo długa. Oto 5 interesujących kolekcji:

Historia Polski zapisana na numizmatach

W tej kolekcji znajdziesz materiały graficzne i odnośniki do serwisów, prezentujące numizmaty związane z historią naszego kraju. To nie tylko monety okolicznościowe, ale także ciekawe złote medale, a nawet monety, na których umieszczono reprodukcje obrazów. Można w niej zobaczyć także reprodukcje monet bitych w czasach dynastii Piastów, Jagiellonów a także z okresu panowania królów elekcyjnych.

Srebrne monety z mennic całego świata

Srebro przez wieki było kruszcem często i chętnie wykorzystywanym do bicia monet – zarówno w Polsce, jak i w wielu zakątkach świata. W kolekcji na Pinterest znajdziesz dziesiątki przykładów srebrnych numizmatów z różnych miejsc na kuli ziemskiej – w tym np. pochodzące ze starożytnej Grecji czy bite w USA. Zajrzyj i przekonaj się, jak intrygujący jest ich design.

Świat zaklęty w numizmatach

Monety bite w krajach na wielu kontynentach różnią się od siebie. Warto przyjrzeć się bliżej ich awersom oraz rewersom, by odkryć historię stojącą za każdym ze środków płatniczych. W tej kolekcji znajdziesz ciekawe monety, np. pochodzące z Tybetu, które bardzo różnią się designem od znanych z Europy.

Wielcy Polacy na numizmatach

Monety są bite nie tylko dla celów użytkowych. Powstają także – i to po dziś dzień – rozmaite monety kolekcjonerskie, które upamiętniają ważne wydarzenia w naszej historii. Istotnym motywem, który przewija się w projektach, są wizerunki wielkich Polaków. Wyszukując kolekcję Pinterest poświęconą temu tematowi, znajdziesz m.in. monety z wizerunkiem Marii Curie-Skłodowskiej, Józefa Piłsudskiego czy królowej Jadwigi Andegaweńskiej – to ciekawe propozycje dla kolekcjonerów.

Historia świata zaklęta na numizmatach

Kolejna tablica z Pinterestami dla miłośników historii. Tutaj bliżej przyjrzysz się monetom z czasów starożytnych, jak również bliższych historii współczesnej. Warto poszukać choćby złotej monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II.

Na Pinterest miłośnik numizmatyki znajdzie wiele ciekawych informacji. Warto za nimi podążać i znaleźć inspirację!