Perła wśród numizmatów

Historia australijskiego mennictwa sięga XIX wieku. Już w 1899 roku powstała słynna mennica w Perth, która przez 115 lat istnienia osiągnęła imponujący poziom technologiczny. Ścisłe przestrzeganie reżimu produkcyjnego oraz bieżąca kontrola techniczna sprawiły, że monety w niej wybijane uważane są za jedne z najdoskonalszych na świecie. W najnowszej kolekcji Skarbnicy Narodowej znalazł się wyjątkowy australijski numizmat – srebrna moneta ozdobiona muszlą słuchotki.



Na rewersie monety  widnieje autentyczna masa perłowa pochodząca z wewnętrznej części pancerza słuchotki. Stylizowane tło nawiązuje do naturalnych warunków oceanicznych tego mięczaka. Słuchotki należą do rodziny ślimaków morskich liczącej blisko sto gatunków. Wewnętrzna część ich muszli nazywana jest masą lub też macicą perłową. Blask światła sprawia, że daje ona efekt iryzacji – odbija promienie w sposób nierównomierny i w efekcie mieni się bogactwem kolorów. Najdoskonalszą i najbardziej pożądaną formą, jaką może przybrać masa z wewnętrznej części słuchotki jest perła. To właśnie ta substancja, świadcząca o niesamowitej potędze i naturalnym pięknie otaczającego nas środowiska, tworzy centralną część rewersu monety. Z kolei na awersie numizmatu widnieje wizerunek angielskiej królowej Elżbiety II projektu znakomitego artysty Iana Rank-Broadley’a.

Ta australijska moneta, wybita z czystego srebra to nie lada gratka dla kolekcjonerów. Nie tylko przez fakt, że została wykonana w najwyższej jakości menniczej, ale również ze względu na ograniczoną limitację – na świecie istnieje zaledwie 5 000 egzemplarzy tego numizmatu.