Złote dukaty gdańskie były wybijane od XVI wieku. Monety z czasów Stefana Batorego to jedne z najwcześniejszych egzemplarzy tych numizmatów. Z myślą o pasjonatach historii i kultury polskiej Skarbnica Narodowa udostępnia w swojej kolekcji dwie oryginalne złote monety z czasów drugiego króla elekcyjnego – obie zachowane w bardzo dobrym stanie. Pierwsza z nich została wybita w 1579 roku, druga zaś w 1586 roku.
Na awersie każdego ze złotych dukatów gdańskich widniało popiersie króla w uroczystej zbroi. W tym przypadku jest to postać panującego wówczas Stefana Batorego, który władał ziemiami polskimi od 1576 roku. Początki jego rządów nie obyły się bez konfliktów, szczególnie z Gdańskiem, który dążył do uniezależnienia od Rzeczypospolitej. Na szczęście w grudniu 1577 roku doszło do kompromisu między gdańszczanami a Stefanem Batorym. Jednym z efektów tego porozumienia była zgoda na bicie monet ze stemplem królewskim.
Awers i rewers dukatu z 1579 r.
Złote dukaty z wizerunkiem Stefana Batorego są zatem nie tylko cennym numizmatem, ale też pamiątką ważnego wydarzenia w historii Polski. Napis otokowy został sporządzony w języku łacińskim – jego treść brzmi następująco: „Stefan, z bożej łaski król polski, książę pruski”. Równie imponujący i precyzyjnie wykonany jest rewers monety, w którego centralnej części zaprezentowano Herb Wielki Miasta Gdańska. Jego kompozycję tworzy czerwona tarcza podtrzymywana przez dwa lwy. Napis otokowy rewersu – również w języku łacińskim – brzmi: „moneta nowa złota miasta Gdańska” – towarzyszy mu rok wybicia monety, odpowiednio 1579 bądź 1586.
Awers i rewers dukatu z 1586 r.
Do przechowywania każdej z monet przeznaczone jest pudełko kolekcjonerskie. Z kolei ich autentyczność gwarantuje Certyfikat Skarbnicy Narodowej.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: