Numizmatyka i Egzonumia – czy zawsze idą ze sobą w parze?

W naszym kraju coraz więcej osób zaczyna się interesować zbieraniem monet. Polacy coraz chętniej sięgają także po pamiątkowe medale, nie zdając sobie nawet sprawy, że zaczynają się w ten sposób zajmować Egzonumią.

Czym jest numizmatyka

Numizmatyka, we współczesnym rozumieniu tego słowa, to pasja i nauka o monetach, o ich historii, o technologiach które zostały zastosowane przy ich produkcji. Osoby zajmujące się numizmatyką są zafascynowane tym jak wiele można wyczytać z monety z danego okresu i jak ozdobny potrafi być ten mały kawałek metalu. Numizmatyka interesują tylko monety srebrne, monety złote, monety platynowe lub monety wykonane z innych stopów metali, które są lub były oficjalnymi środkami płatności.

Czym jest Egzonumia

Egzonumią nazywamy naukę o medalach. Zajmuj się ona zarówno badaniem, jak też opisem i systematyzowaniem medali i innych moneto-podobnych przedmiotów, np. żetonów okolicznościowych, które nie są prawnymi środkami płatniczymi.

Jest to pojęcie stanowczo mniej popularne niż numizmatyka i część osób nie wie w ogóle o istnieniu takiej dziedziny nauki. Słowo egzonumia pochodzi od łacińskiego nummus (moneta) oraz greckiego exo (poza).

Egzonumia nie dostarcza tylu informacji o rozwoju cywilizacji i rozwoju pieniądza, co numizmatyka, jest jednak fascynująca sama w sobie. Ocena starych medali i żetonów bywa problematyczna, gdy nie jesteśmy w stanie powiedzieć o nich zbyt wiele ze względu na brak oficjalnych informacji lub brak powtarzalności. Pomocna jest w takich okolicznościach ocena technologii bicia oraz sprawdzenie kruszcu, z jakiego wykonano medal.

Czy jedno może istnieć bez drugiego?

Fundamentalnym pytaniem jakie się pojawia w kontekście egzonumii i numizmatyki jest to – czy te nauki mogą istnieć bez siebie? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Najłatwiej jest powiedzieć, że egzonumia jest uzupełnieniem numizmatyki.

Czy warto kupować medale?

Osoby zbierające monety często sięgają po medale i poszerzają o nie swoją kolekcję. Jest to zupełnie naturalne, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy mamy dostęp do medali będących prawdziwymi dziełami sztuki. Srebrne medale, a także złote potrafią zachwycić nawet najwybredniejszych pasjonatów. Ponadto, często mają charakter okolicznościowy i są świetną pamiątką wyjątkowych zdarzeń. Zdarza się, że medale są wybijane na specjalne zamówienie, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Czy warto kupować medale? Oczywiście, że tak. Kolekcjonowanie numizmatów to przede wszystkim pasja, dlatego nie warto stawiać przed sobą żadnych sztucznych barier. Należy zbierać to, co nas najbardziej interesuje i co najbardziej do nas przemawia.