Czego uczy nas numizmatyka?

Numizmatyka to hobby, które cieszyło się swego czasu ogromną popularnością. Przez ostatnie lata, za sprawą Internetu, ponownie wzrasta zainteresowanie tym tematem.  To dobra wiadomość, gdyż jest to jedna z tych pasji, które znacząco wpływają na nasz rozwój osobisty.

Pogłębianie wiedzy historycznej

Numizmatyka to w potocznym rozumieniu kolekcjonowanie monet. Osoba, która zajmuje się numizmatyką hobbystycznie, najczęściej poszukuje monet kolekcjonerskich na targach lub na aukcjach numizmatycznych. Wyjątkowe monety i medale ma w swojej kolekcji Skarbnica Narodowa, warto się im bliżej przyjrzeć szukając kolejnych wyjątkowych egzemplarzy do swoich zbiorów.

Niektórzy entuzjaści numizmatyki  poszukują wyłącznie monet starych.  Wiadomo, że posiadają one ogromną wartość historyczną, są świadectwem historii, gospodarki i kultury minionych epok. Naturalną koleją rzeczy jest dla kolekcjonera szukanie informacji o tym, w jakim okresie dana moneta powstała, w jakiej mennicy została wybita oraz jaka była jej realna wartość w tamtym okresie. Zagłębianie się w taką tematykę znacząco wpływa na poprawę wiedzy historycznej i rozbudza w nas chęć poznawania nowych rzeczy.

Cierpliwości

Bez wątpienia numizmatyka uczy cierpliwości, dokładności i delikatności. Zdarza się że na zdobycie wymarzonego numizmatu  trzeba poświęcić dużo czasu, a także uzbroić się w cierpliwość podczas zbierania funduszy na jego zakup. Szczególnie jeżeli emisja poszukiwanych monet była limitowana, a ich nakład był niewielki, może upłynąć naprawdę dużo czasu – czasami nawet kilka miesięcy albo lat!

Samo obchodzenie się z monetami także wymaga delikatności i spokoju. Trzeba być skupionym i dokładnym. Nieostrożne obchodzenie się z monetami może spowodować ich uszkodzenie.

Szeroko rozumianego szacunku

Na co dzień bardziej niż sam pieniądz interesuje nas to, co możemy za niego kupić. Pogłębianie wiedzy na temat numizmatów oraz zbieranie ich uczy nas zauważania tego, jak ogromna jest wartość monet samych w sobie. Nie są one przecież tylko i wyłącznie środkiem płatniczym. Często upamiętniają ważne wydarzenia i rocznice, wybitne postaci  i przez to stają się ważnym źródłem historycznym. Monety kolekcjonerskie są prawdziwymi dziełami sztuki menniczej. Technologie użyte przy ich produkcji, takie jak łączenie różnych metali, inkrustacje oraz różnobarwna emalia zachwycają artyzmem.

Numizmatyka jest przede wszystkim pasją, która daje radość i pozwala  rozwijać się na wielu płaszczyznach. Wymaga skupienia, ale i pozwala zatrzymać na chwilę w codziennym biegu i odetchnąć

Należy także pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach możemy poznawać fantastycznych, ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach do naszych poprzez fora internetowe oraz grupy zrzeszające pasjonatów zbieranie monet. Nie jest to więc pasja, która zamyka nas na świat – wręcz przeciwnie, możemy kontaktować się z innymi entuzjastami numizmatyki i wzajemnie wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniem.