Numizmatyczna historia Igrzysk Olimpijskich w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Niektórzy sportowcy zaczęli już walczyć o olimpijskie nominacje do Igrzysk w Soczi w 2014 r. w nadziei, że przywiozą z nich złoto. Tymczasem, my kolekcjonerzy i kibice już możemy umilić sobie czas oczekiwania na to wielkie sportowe wydarzenie, podziwiając wystawę historycznych i premierowych monet olimpijskich:

Numizmatyczna historia Igrzysk Olimpijskich – od Helsinek 1952 do Soczi 2014


W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, między 20-23 marca 2013 r. prezentowana będzie wystawa, na której z bliska będzie można podziwiać historyczne monety olimpijskie – począwszy od unikalnej pierwszej oficjalnej emisji olimpijskiej z Helsinek z 1951 r., poprzez monety wybite na kolejne Igrzyska, kończąc na premierowych okazach wyemitowanych przez Centralny Bank Rosji z okazji Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r.
Monety olimpijskie od momentu wybicia ich po raz pierwszy z okazji Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach, stale cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Za każdym razem gospodarz igrzysk chce się za ich pomocą odróżnić czymś szczególnym. Rosyjska Mennica w Sankt Petersburgu wybiła oficjalne olimpijskie monety, które wyjątkowym kunsztem wykonania i dbałością o szczegóły ukazują bogactwo przyrody, kultury i tradycji Rosji. Rosyjska numizmatyka zawsze wyróżniała się na tle innych, od wieków fascynuje dostojnością i powagą projektów – tak też jest w przypadku olimpijskich numizmatów Soczi 2014. Będzie je można na własne oczy porównać z historycznymi okazami – na wystawie zaprezentowane zostaną niepowtarzalne monety upamiętniające większość Igrzysk m.in. z: Meksyku 1968, Sapporo 1972, Montrealu 1976, Moskwy 1980, Nagano 1998, czy też Londynu 2012.
Warszawska wystawa to część tournée, które rozpocznie się 13 marca w Oslo. Następnie po wizycie w Warszawie, olimpijska wystawa zagości 25 marca w Helsinkach.
Wystawa jest organizowane przez Skarbnicę Narodową. Patronat honorowy objął Polski Komitet Olimpijski oraz Ambasada Federacji Rosyjskiej.
„Numizmatyczna historia Igrzysk Olimpijskich – od Helsinek 1952 do Soczi 2014”,
20-23 marca 2013 r.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.