Zacząłeś zbierać monety? Jeśli tak, pamiętaj, że warto o nie w odpowiedni sposób zadbać. Bez względu bowiem na to, czy chodzi o srebrne monety czy te wykonane z mieszanych stopów – są one narażone na uszkodzenia. A jak troszczyć się o te ostatnie? Oto najważniejsze wskazówki.
Na początek najważniejsze: zanim w ogóle przystąpisz do działań związanych z pielęgnacją monet, powinieneś uświadomić sobie, przed czym należy je chronić. Najważniejsze zagrożenia, na które narażone są numizmaty, takich jak np. złote monety, srebrne medale, to:
- uszkodzenia mechaniczne – m.in. zarysowania, zadrapania i tym podobne, do których może dojść wówczas, gdy monety są w niewłaściwy sposób przechowywane,
- zanieczyszczenia – powstające w wyniku osiadania na monetach kurzu oraz innych zabrudzeń; nieusuwane regularnie, mogą się „wgryźć”, zwłaszcza w zagięcia i trudno jest je potem usunąć,
- powstawanie nieestetycznej warstwy osadu, m.in. w wyniku reakcji, w jaką metale wchodzą z powietrzem, a także działania wilgoci.
O wszystkich tych elementach należy pamiętać w trosce o estetykę i zachowanie idealnego stanu swojej kolekcji – bez względu na to, czy Twoją pasją jest zagraniczna, czy polska numizmatyka.
Monety z mieszanych stopów metali – czym się wyróżniają
Mieszane stopy metali, takie jak choćby brąz, „Nordyckie Złoto” (stop miedzi z lekką domieszką cynku, aluminium oraz cyny), miedzionikiel czy mosiądz, mają zróżnicowane właściwości chemiczne i fizyczne. Na niektórych może się pojawić patyna (której, zwłaszcza w przypadku starych monet, nie należy usuwać – wówczas obniża się ich wartość kolekcjonerska). Niemniej jednak, warto zapobiec powstawaniu uszkodzeń, podobnie jak w przypadku monet powstających z innych stopów.
Podstawowe zasady dbania o monety, o których powinieneś pamiętać
Bez względu na to, z jakiego stopu są wykonane monety w Twojej kolekcji, powinieneś się o nie zatroszczyć. Istotne jest, aby:
- przechowywać je we właściwych warunkach – nie powinna to być przypadkowa szuflada czy pudełko, do którego poszczególne złote medale, monety i inne numizmaty będą przypadkowo wrzucone; najlepiej sprawdzają się szczelnie zamknięte kapsuły ochronne, a także kasetki wyściełane miękkim materiałem, klasery i palety;
- uważać z czyszczeniem – w podstawowym zakresie monety kolekcjonerskie można czyścić samodzielnie, stosując do tego celu ciepłą wodę z delikatnym detergentem i miękką szmatkę; jeśli jednak moneta została wybita metodą lustrzaną, każda próba samodzielnego czyszczenia może się skończyć jej zarysowaniem; warto więc oddać to zadanie w ręce specjalistów.
Monet i medali – niezależnie od tego, z jakiego kruszcu powstały – nie należy również narażać na nadmierne działanie promieni słonecznych oraz przechowywać w miejscu o wysokim poziomie wilgotności. Wszystko to pozytywnie wpłynie na stan Twojej kolekcji i sprawi, że przez lata będziesz się cieszyć imponującym stanem technicznym należących do Ciebie numizmatów.