Jakich informacji warto szukać w Digital Library Numis?

Numizmatyka jest hobby, które wymaga ogromnego zaangażowania. Świat monet kryje za sobą wyjątkową historię i wiele cennych informacji o otaczającym nas świecie. Aby jednak je odkryć, trzeba nieustannie poszukiwać wartościowych informacji o swoich zbiorach. Gdzie? Przede wszystkim w publikacjach specjalistycznych. Jednym z wartościowych źródeł wiedzy jest Digital Library Lumis.

Czym jest Digital Library Numis? To ogromna biblioteka cyfrowa, która powstała z myślą o miłośnikach monet, medali oraz innych numizmatów. Serwis za cel postawił sobie stworzenie ogromnej bazy danych publikacji, które są poświęcone tematom takim jak np. srebrne monety z czasów starożytnych, złote monety stosowane w Europie wieki temu, srebrne medale, numizmaty okolicznościowe i więcej. Jednym słowem: wszelkim zagadnieniom dotyczącym szeroko pojętej historii monet. Co istotne, wszystkie publikowane tutaj treści są dostępne za darmo i można je odczytać w wygodnym formacie. Dlatego sięgnąć można po nie bez ograniczeń. Jedynym problemem, z jakim trzeba się zmierzyć, jest ten językowy. Publikacje, które trafiają do Numis, to najczęściej artykuły w językach: angielskim, niemieckim oraz francuskim. Jeśli jednak znasz choć jeden z tych języków, nie będziesz mieć problemu z dotarciem do prawdziwej kopalni wartościowych i niesamowicie wnikliwych materiałów.

Jakie tematy materiałów są dostępne w Numis?

Digital Library Numis oferuje bardzo przejrzystą strukturę i zawartość. Jest ona podzielona na wiele działów i sekcji. Dlatego znalezienie informacji poświęconych konkretnemu tematowi nie zajmuje wiele czasu. Wśród wielu kategorii tematycznych wyróżnić warto:

  • dział ogólny z podstawowymi informacjami o monetach oraz numizmatyce samej w sobie – tu ciekawe publikacje znajdą również początkujący kolekcjonerzy monet, którzy chcą się wdrożyć w tej wyjątkowy świat,
  • działy „historyczne”, poświęcone monetom z określonych przedziałów czasowych – np. z okresu starożytnego Rzymu, Grecji, celtyckich, średniowiecznych, francuskich, brytyjskich itp. W tej sekcji znajdą coś dla siebie również ci, których interesuje polska numizmatyka,
  • sekcję z dodatkowymi źródłami i odnośnikami do miejsc, w których można poszukiwać innych informacji.

Co istotne, publikacji poświęconych monetom oraz innym numizmatom można poszukiwać zarówno, zawężając się do konkretnego okresu historycznego, regionu, jak i przeglądając publikacje konkretnych autorów. W serwisie znajduje się również alfabetyczny indeks autorów.

Jak widać, Numis to biblioteka cyfrowa przeznaczona dla pasjonatów numizmatyki, którzy zajmują się zagadnieniami dotyczącymi monet profesjonalnie. Jeśli jesteś jednym z nich i szukasz wiarygodnego źródła informacji o tematach takich jak monety kolekcjonerskie oraz monety obiegowe na przestrzeni wieków, koniecznie zajrzyj do tego serwisu.