Moneta za 7,5 mln dolarów? Poznaj jej historię

Zagadnienia, którymi interesuje się polska numizmatyka to nie tylko wspaniałe kolekcje monet i medali, ale również interesujące historie. Jedną z nich z pewnością jest historia monety Double Eagle, dwudziestodolarówki emitowanej w pierwszych dekadach ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Monety, która chociaż powstała w kilkuset tysiącach egzemplarzy, dziś jest czymś więcej niż białym krukiem, a prywatny inwestor lub kolekcjoner był skłonny przeznaczyć na nią 7,5 miliona dolarów amerykańskich. Zapraszamy do zapoznania się z jej niezwykła historią.

Złote monety w Stanach Zjednoczonych

W związku z gorączką złota, która zapanowała za oceanem w połowie XIX stulecia i wysoką podażą tego kruszcu na rynku, złote monety bito w Stanach Zjednoczonych od 1850 roku. Jednak historia Double Eagle rozpoczyna się ponad pół wieku później od decyzji ówczesnego prezydenta USA. Theodore Roosevelt zapragnął, by złote monety o nominale dwudziestu dolarów oddawały potęgę jego kraju za sprawą swojego podniosłego wyglądu i symboliki. Projekt nowej monety powierzono znanemu rzeźbiarzowi Augustusowi Saint-Gaudens.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej złotych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Artysta przygotował kilka wariantów projektu. Nie obyło się bez kłopotów i przeciwności. Amerykańska mennica zwracała uwagę na potencjalne trudności technologiczne z biciem tak złożonych monet. W związku z tym, że jeden z wariantów projektu nie uwzględniał umieszczenia na monecie tradycyjnego hasła „In God We Trust” został on oprotestowany przez amerykański Kongres. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja nawiązująca jednocześnie do antycznych monet oraz amerykańskich wartości. Na awersie umieszczono rzymską boginię wolności Libertas, której atrybuty – gałązka oliwna i pochodnia, symbolizowały odpowiednio zwycięstwo i nieśmiertelność. Rewers złotej monety ozdobiono podobizną orła i wchodzącym słońcem. Nazwa Double Eagle wzięła się natomiast od zwykłej dziesięciodolarówki ozdobionej orłem. Moneta dwudziestodolarowa miała po prostu nominał dwóch „orłów”.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej złotych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Przykry koniec Double Eagle

Monety Double Eagle nie były emitowane w czasie I wojny światowej ze względu na zbyt wysokie ceny złota, ale w 1933 roku wznowiono ich emisję, a do obiegu trafiło 450 tys. sztuk. Jednak już w kwietniu tego roku prezydent Franklin Delano Roosevelt zakazał obywatelom gromadzenia złotych monet w związku z Wielkim Kryzysem, a te miały zostać wymienione na banknoty. W ten sposób praktycznie wszystkie złote dwudziestodolarówki trafiły do Mennicy w Filadelfii, a w 1937 roku zostały przetopione.

Jedynie dwa egzemplarze trafiły jako eksponaty do muzeum Instytutu Smithsonian. Kolejne odnalazły się w przyszłości, w tym 10 egzemplarzy w 2003 jako domniemana własność córki pracownika mennicy w Filadelfii, który w sposób nielegalny je stamtąd wyniósł. Na świecie znajduje się obecnie 13 monet o potwierdzonej autentyczności. Za jedną z nich kilkanaście lat temu anonimowa osoba zapłaciła ponad 7,5 miliona dolarów.

Double Eagle a polska numizmatyka

Chociaż polska numizmatyka nie może się pochwalić ani jednym egzemplarzem tej niezwykle rzadkiej złotej monety w jakiejkolwiek kolekcji, polscy numizmatycy mieli okazję cieszyć nią oko, gdy w 2012 roku odwiedziła nasz kraj i została wystawiona w Muzeum Narodowym. Nam pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Double Eagle po raz kolejny odwiedzi Polskę.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt