Średniowieczna historia uwieczniona na srebrnych monetach

Historia polskiej numizmatyki sięga najprawdopodobniej przełomu X i XI wieku. Pierwsze polskie monety wybijali nie tylko królowie, lecz także władcy księstw i miast. Istotne dziedzictwo polskiego mennictwa stanowią monety książąt śląskich. W Skarbnicy Narodowej zgromadzono unikatowy zestaw składający się z autentycznych monet śląskich, pochodzących z XV wieku.

Linia Piastów 

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Linia Piastów Śląskich została zapoczątkowana przez najstarszego syna Bolesława Krzywoustego – Władysława Wygnańca, który otrzymał Śląsk po rozbiciu dzielnicowym w 1138 roku. Ostatnim z książąt śląskich z dynastii Piastów był natomiast Jerzy IV Wilhelm, panujący do 1675 roku. W każdym z licznych księstw istniało wysokie zapotrzebowanie na środki płatnicze, dlatego monety emitowane czasach rozbicia dzielnicowego cechują się wyjątkową różnorodnością.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Sześć srebrnych, śląskich monet

W zestawie znajdującym się w Skarbnicy Narodowej zgromadzono sześć srebrnych monet śląskich pochodzących z XV wieku. Są wśród nich halerz wrocławski, hakerz miasta Kożuchowa, halerz głogowski, halerz legnicki, halerz oleśnicki i brakteat świdnicki. Stanowią one wyjątkowe świadectwo polskiej symboliki, która królowała na numizmatach w średniowieczu.

Wśród motywów uwiecznionych na srebrnych monetach dominuje postać orła – najważniejszego polskiego symbolu państwowego. Z badań historyków wynika, że to właśnie Piastowie Śląscy jako pierwsi zaczęli umieszczać go w swoich herbach. Istotne znaczenie miały także symbole chrześcijańskie. Na halerzu wrocławskim został przedstawiony wizerunek św. Jana Chrzciciela, patrona tego miasta, natomiast na monecie legnickiej znajduje się postać św. Piotra trzymającego klucz. Na rewersie halerza głogowskiego przedstawiono Matkę Boską z Dzieciątkiem w koronie – jeden z najistotniejszych chrześcijańskich symboli.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

O wysokiej jakości srebra, z którego wybito monety, stanowi ich imponująca trwałość – pomimo że liczą ponad pięćset lat, zachowały się w bardzo dobrym stanie. To czyni je jeszcze bardziej poszukiwanymi przez kolekcjonerów. Każda srebrna moneta umieszczona jest w specjalnej kapsule ochronnej. Do efektownej prezentacji służy eleganckie pudełko kolekcjonerskie.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt