Skip to content

Moneta upamiętniająca wybór Karola Wojtyły na Papieża

by Skarbnica Narodowa on Listopad 19th, 2018

W październiku minęło 40 lat od kiedy Karol Wojtyła zostały papieżem Jaen Pawłem II. To wydarzenie niezwykle ważne dla Polaków, ale także ludzi na całym świecie, dlatego z tej okazji powstały liczne złote medale, srebrne medale oraz złote i srebrne monety kolekcjonerskie. W emisji egzemplarzy z wizerunkiem Jana Pawła Drugiego przoduje nie tylko polska numizmatyka. Papież został upamiętniony także między innymi w dalekim Niue. Tamtejsza mennica wyemitowała okolicznością monetę o nominale 100 nowozelandzkich dolarów Habemus Papam 1978 – 2018.

Czyste złoto o wadze jednej uncji

Jan Paweł II to z pewnością papież, który swoim długim pontyfikatem odmienił losy kościoła. W Polsce dawał nadzieję na przezwyciężenie komunizmu, w którym słusznie przypisuje mu się ogromny udział. Na całym świecie papież Polak jest do dzisiaj doskonale wspominany między innymi za sprawą swoich licznych pielgrzymek. Złote monety Habemus Papam 1978 – 2018 pochodzą z Niue – wyspiarskiego terytorium należącego do Nowej Zelandii na Pacyfiku. Nominał tej okolicznościowej monety 100 dolarów nowozelandzkich, ponieważ właśnie ta waluta obowiązuje w Niue. Monet waży aż jedną uncję, czyli ponad 28 gramów i została wykonana z czystego złota najwyższej próby. W ten sposób papież i jego pontyfikat został godnie upamiętniony.

Nowoczesne techniki mennicze

Ta wyjątkowa złota moneta została wykonana doskonałą techniką stempla lustrzanego – jedną z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod menniczych. Zdjęcie Jana Pawła II naniesione na awers monety zostało wykonane metodą tampondruku. Jest to niezwykle precyzyjna technika pozwalająca na drukowanie w wysokiej rozdzielczości również na niewielkich i nieregularnych powierzchniach. Tampondruk jest mocno ceniony ze względu na swoją precyzję, dlatego często wykorzystuje się go w najwspanialszych dziełach współczesnej sztuki menniczej.

Słynny porter papieża naniesiony na monetę

Awers monety został tradycyjnie zarezerwowany dla Królowej Elżbiety drugiej jako tamtejszej głowy państwa. Rewers został natomiast w całości poświęcony polskiemu papieżowi. W jego centralnym punkcie znajdziemy portret Jana Pawła II ubranego w szatę liturgiczną, którą miał na sobie w momencie wyboru na głowę kościoła. W jego dolnej części znajdziemy natomiast przyświecającą Janowi Pawłowi II dewizę Totus Tuus, czyli Cały Twój, a także herb papieski. W górnej części rewersu umieszczono natomiast hasło HABEMUS PAPAM 1978.

Ściśle limitowana emisja na cały świat

Wśród dość licznych numizmatów przedstawiających Jana Pawła II, ten zasługuje na szczególną uwagę nie tylko ze względu na ważny jubileusz, z którego okazji powstał i piękne wykonanie z czystego złota. Kolekcjonerów zainteresuje fakt, że monety stanowią ściśle limitowaną edycję składającą się z jedynie 250 egzemplarzy na całym świecie. Dlatego do monety dołączono oficjalny certyfikat z indywidualnym numerem, który świadczy o jej autentyczności. Kolekcjoner otrzymuje także eleganckie drewniane pudełko przygotowane do przechowywania tej wy jajowej złotej monety.

Comments are closed.