Moneta upamiętniająca wybór Karola Wojtyły na Papieża

W październiku 2018 roku minęło 40 lat od kiedy Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. To wydarzenie niezwykle ważne dla Polaków, ale także ludzi na całym świecie, dlatego z tej okazji powstały liczne złote medale, srebrne medale oraz złote i srebrne monety kolekcjonerskie. W emisji egzemplarzy z wizerunkiem Jana Pawła Drugiego przoduje nie tylko polska numizmatyka. Papież został upamiętniony także między innymi w dalekim Niue. Tamtejsza mennica wyemitowała okolicznością monetę o nominale 100 nowozelandzkich dolarów Habemus Papam 1978 – 2018.

Czyste złoto o wadze jednej uncji

Jan Paweł II to z pewnością papież, który swoim długim pontyfikatem odmienił losy kościoła. W Polsce dawał nadzieję i ogromnie przyczynił się do przezwyciężenia komunizmu. Na całym świecie papież Polak jest do dzisiaj doskonale wspominany między innymi za sprawą swoich licznych pielgrzymek. Złote monety Habemus Papam 1978 – 2018 pochodzą z Niue – wyspiarskiego terytorium należącego do Nowej Zelandii na Pacyfiku. Nominał tej okolicznościowej monety 100 dolarów nowozelandzkich, ponieważ właśnie ta waluta obowiązuje w Niue. Monet waży aż jedną uncję, czyli ponad 28 gramów i została wykonana z czystego złota najwyższej próby. W ten sposób papież i jego pontyfikat został godnie upamiętniony.

Nowoczesne techniki mennicze

Ta wyjątkowa złota moneta została wykonana doskonałą techniką stempla lustrzanego – jedną z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod menniczych. Zdjęcie Jana Pawła II naniesione na awers monety zostało wykonane metodą tampondruku. Jest to niezwykle precyzyjna technika pozwalająca na drukowanie w wysokiej rozdzielczości również na niewielkich i nieregularnych powierzchniach. Tampondruk jest mocno ceniony ze względu na swoją precyzję, dlatego często wykorzystuje się go w najwspanialszych dziełach współczesnej sztuki menniczej.

Słynny porter papieża naniesiony na monetę

Awers monety został tradycyjnie zarezerwowany dla Królowej Elżbiety II jako  głowy państwa Niue. Rewers został natomiast w całości poświęcony polskiemu papieżowi. W jego centralnym punkcie znajdziemy portret Jana Pawła II ubranego w szatę liturgiczną, którą miał na sobie w momencie wyboru na głowę kościoła. W jego dolnej części znajdziemy natomiast przyświecającą Janowi Pawłowi II dewizę Totus Tuus, czyli Cały Twój, a także herb papieski. W górnej części rewersu umieszczono natomiast napis rocznicowy HABEMUS PAPAM 1978-2018.

Ściśle limitowana emisja na cały świat

Wśród dość licznych numizmatów przedstawiających Jana Pawła II, ten zasługuje na szczególną uwagę nie tylko ze względu na ważny jubileusz, z którego okazji powstał i piękne wykonanie z czystego złota. Kolekcjonerów zainteresuje fakt, że monety stanowią ściśle limitowaną edycję składającą się z jedynie 250 egzemplarzy na całym świecie. Dlatego do monety dołączono oficjalny certyfikat z indywidualnym numerem, który świadczy o jej autentyczności. Kolekcjoner otrzymuje także eleganckie drewniane pudełko przygotowane do przechowywania tej wyjątkowej złotej monety.