„Lis szary” – piękne zwierzę na srebrnej monecie

Prezentujemy monetę wybitą w czystym srebrze, na której rewersie został przedstawiony lis szary. Różnorodne techniki grawerowania podkreślają puszysty ogon, duże uszy, wąski pysk oraz krótkie i mocne łapy zwierzęcia. Na awersie monety widnieje królowa Elżbieta II. Srebrny numizmat o nominale 125 dolarów waży aż 0,5 kilograma, a jego światowa limitacja wynosi zaledwie 500 sztuk.

Skarbnica Narodowa moneta Lis Szary
Srebrna moneta Lis Szary

Lisy występują na różnych kontynentach i w różnych strefach klimatycznych – od pustynnego fenka aż po wysokogórskiego lisa tybetańskiego z przedgórza Himalajów. Z kolei w Polsce napotkać można tylko lisa rudego. Lisy srebrne naturalnie występują w Pensylwanii i na Półwyspie Labrador.

Lis szary ma popielato-srebrzyste umaszczenie, które może być także naznaczone złotymi i ryżymi akcentami. W porównaniu do swojego rudego kuzyna lis ten ma nieco krótszy pysk, a także owalne, a nie podłużne źrenice. Zdobi go również pas czarnego futra, biegnący przez całą długość ciała włącznie z ogonem, który proporcjonalnie jest bardzo długi – przy około 113 cm, jakie mierzy dorosły osobnik, aż 45 cm może stanowić długość ogona.  Ulubione siedlisko lisa szarego to gęsty las, albo moczary. Zwierzęta te zamieszkują nory, jaskinie, albo dziuple drzew. Obok azjatyckich jenotów jest to jedyny w całej rodzinie psowatych gatunek, który potrafi wspinać się na drzewa. Wchodzenie po gładkich pniach na wysokość nawet 18 metrów umożliwiają im zakrzywione pazury, podobne do kocich. W dół schodzą tyłem, podobnie do kotów, albo po prostu zeskakują na niżej położone konary. Te cyrkowe umiejętności ułatwiają lisom szarym ucieczkę przed naturalnymi wrogami, takimi jak: rysie, kojoty i orły, a także umożliwiają dostęp do dodatkowych źródeł pożywienia.

Pierwotnie lis szary był najczęściej występującym osobnikiem ze wszystkich amerykańskich lisów. Intensywne przekształcenie środowiska przez człowieka spowodowało jednak, że prym przejął lis rudy – najłatwiej adaptujący się do życia wśród ludzi, także na obszarach miejskich i podmiejskich. Gatunek ten rozprzestrzenił się daleko poza północne lasy, z których się wywodzi, a szarzy kuzyni utrzymali dominację tylko na dzikim pacyficznym wybrzeżu Ameryki. Nie zagraża im jednak wyginięcie.

Emitentem monety jest Kanada, która należy do Wspólnoty Narodów i uznaje królową jako władcę, dlatego też, mimo niezależnej polityki monetarnej, jej wizerunek znajduje się na monetach tego państwa. Najwyższą jakość, autentyczność oraz kunsztowne i precyzyjne wykonanie monety „Lis szary” gwarantuje oryginalny Certyfikat. Do przechowywania przeznaczona jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest