Książki związane z numizmatyką, które warto przeczytać na samym początku swojej przygody z tym hobby

Historia monet jest fascynująca. Towarzyszą nam mniej więcej od VII wieku p.n.e. i stanowią środek płatniczy. To jednak nie wszystko. Sposób, w jaki są wykonywane, ich wzornictwo, a przede wszystkim symbolika to zagadnienia, które mogą intrygować. I Ciebie interesuje numizmatyka? Jeśli tak, zobacz, skąd czerpać wiedzę na temat monet.

Literatura fachowa jest najlepszym źródłem informacji o monetach – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Nawet w dobie licznych forów internetowych i publikacji online, to właśnie wydawnictwa książkowe dostarczą wiedzę, która jest Ci niezbędna na początku przygody z numizmatyką. Pytanie jednak, po jakie publikacje sięgnąć?  Oto kilka tytułów wartych uwagi.

„Historia pieniądza na ziemiach polskich” – Adam Dylewski

Ta książka pozwoli Ci dowiedzieć się o tym, jak wyglądała i wygląda polska numizmatyka. Historia pieniądza na ziemiach polskich rozpoczyna się już w erze pierwszych Piastów, a zmiany, które przeszedł system płatniczy w naszym kraju mogą wciągnąć bez reszty. Przede wszystkim zaś – pozwoli Ci znacznie lepiej zrozumieć realia kulturowe i społeczne w Polsce.

Publikacja to jedno z najbogatszych i najbardziej kompletnych źródeł numizmatycznych. Książka została opracowana w oparciu o badania prowadzone w XX i XXI wieku, które zupełnie zmieniają spojrzenie na pieniądze w Polsce. Jeśli zastanawiasz się, jaką rolę odgrywały w naszej historii złote monety, srebrne monety, a także te wykonane z brązu, mosiądzu czy innych metali i chcesz je zobaczyć – to propozycja właśnie dla Ciebie. Wydanie, poza bogatymi opisami historycznymi, jest pełne bardzo szczegółowych ilustracji, na których jak na dłoni zobaczysz pieniądze sprzed setek lat. To zatem publikacja, która zainspiruje Cię do zgłębiania informacji.

„Numizmatyka bez tajemnic” – Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wąsala

Książka, która na świat numizmatyki patrzy z praktycznej perspektywy. To przewodnik dla początkujących kolekcjonerów, który zapozna Cię z podstawami zbierania monet. Dowiesz się m.in. czym są monety kolekcjonerskie, jaką wartość mają złote medale czy srebrne medale okolicznościowe, a także poznasz zasady pielęgnacji, czyszczenia i przechowywania zbiorów. W publikacji zaprezentowano również najciekawsze monety wybijane na specjalne okazje oraz przedstawiono wskazówki, które pozwalają odróżnić oryginalne środki płatnicze od podróbek.

„Tysiąc lat monety polskiej” – Tadeusz Kałkowski

Przed opisaną wyżej publikacją Adama Dylewskiego to właśnie książka Tadeusza Kałkowskiego była swoistą „biblią” dla polskich fanów numizmatyki. Tu znajdziesz historię monet na ziemiach polskich w szerokim kontekście kulturowym i politycznym. Dowiesz się również, jaką wartość miały poszczególne monety w czasach, gdy były w obiegu.

Gdy już zapoznasz się z książką Dylewskiego, koniecznie sięgnij też po „Tysiąc lat monety polskiej” – to równie wciągająca lektura!

Przyjrzyj się bliżej również czasopismom poświęconym numizmatyce – w nich również znajdziesz wiele ciekawych informacji, które przydadzą się, gdy zyskasz już podstawową wiedzę.