Czy warto korzystać z wycen starych monet na forach internetowych?

Masz w swojej kolekcje stare monety albo srebrne medale sprzed kilkudziesięciu lat? Być może zastanawiasz się nad tym, jaka jest ich wartość. Aby ją ocenić, wiele osób korzysta z informacji na forach internetowych, których przedmiotem jest numizmatyka. Sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie.

Świat monet może być fascynujący. To w tych środkach płatniczych, które towarzyszą nam niemal od zarania ludzkości (pierwsze pojawiły się już w VII w p.n.e.!), kryje się mnóstwo informacji o przeszłości człowieka – tradycjach, obyczajach, kulturze czy sytuacji politycznej. To jeden z powodów, dla których fanów numizmatyki przybywa z roku na rok. Srebrne czy złote monety sprzed wieków, a także monety kolekcjonerskie wybite całkiem niedawno mają oczywiście określoną wartość. Czy jednak jej weryfikacja online to dobre rozwiązanie?

Jak wycenia się stare monety?

Wartość konkretnego numizmatu zależy od bardzo wielu czynników. Składają się na nią m.in.:

  • okres powstania monety,
  • częstotliwość jej występowania – im rzadszy okaz, tym większym zainteresowaniem się cieszy,
  • stan techniczny monety – istotne jest m.in. to, jak dobrze zachowała ona szczegóły, czy jest uszkodzona, pokryta (i w jakim stopniu) patyną, jak wyglądają jej ranty itp. – to tzw. stan menniczy.

Różnego rodzaju klasyfikacje sposobów wyceniania monet pojawiały się na przestrzeni lat dość często. Najpopularniejsza jest klasyfikacja Sheldona wprowadzona przez dra Sheldona z USA w publikacji „Early American Cents” z 1949 roku. Pozwala ona ocenić stan menniczy monet w skali od 1 do 70. Edmund Kopicki, zainspirowany pracą Sheldona, dodał do stanu menniczego również stopień rzadkości, a także „atrakcyjności”. Zgodnie z tym ostatnim kryterium, srebrne monety są mniej atrakcyjne niż złote, ale bardziej niż miedziane – co wynika z wartości kruszcu, który został wykorzystany do ich wykonania.

Wycena monet oraz numizmatów takich jak złote medale okolicznościowe jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Ekspert musi wziąć pod uwagę nawet najmniejsze detale, a przy tym zweryfikować autentyczność numizmatu oraz jego faktyczny stan techniczny. Wniosek? Trudno jest dokonać rzetelnej wyceny monety na odległość.

Wycena monet online… nie zawsze wiarygodna

Nie da się zaprzeczyć temu, że polska numizmatyka rozwija się w przestrzeni wirtualnej w niezwykłym tempie. Nie brak profesjonalnych forów tematycznych, na których podejmowane są dyskusje na temat monet. Można tam też dotrzeć do specjalistów, którzy biorą udział w takich rozmowach. Jednak czym innym są rozmowy o przeszłości poszczególnych numizmatów, a czym innym – rzetelna wycena konkretnego egzemplarza.

Jeżeli chcesz zatem uzyskać wiarygodną i szczegółową informację, która pozwoli ocenić wartość elementów należących do Twojej kolekcji, umów się na spotkanie z numizmatykiem. Specjalista weźmie monetę pod lupę i dokładnie zweryfikuje jej stan, pochodzenie oraz poda Ci precyzyjną wartość tego konkretnego artefaktu. Wówczas będziesz mógł świadomie zadecydować, co z nim zrobisz dalej.