Jak wybrać odpowiedni klaser numizmatyczny?

Jest wiele sposobów na przechowywanie monet i medali – każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jednym z najpopularniejszych jest zaś przechowywanie numizmatów w specjalnie stworzonym do tego albumie. Jak wybrać ten, dzięki któremu nasze numizmaty będą bezpieczne i dobrze wyeksponowane?  O czym należy pamiętać przy jego wyborze, aby mógł służyć nam przez długie lata?

Jakość przede wszystkim

W dobie Internetu wiele osób może wybrać klaser pochopnie, kierując się tylko jego ceną. Nie powinno się tak postępować. Odpowiedni klaser musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów, z należytą dbałością. Tylko wysokiej klasy tworzywa zapewnią monetom odpowiednią ochronę. O ile sama oprawa nie jest w tym wypadku najważniejsza, tak trzeba zwrócić uwagę na to, czy klaser posiada przekładki i czy można umieszczać w nim monety o różnych średnicach, w tym te w dodatkowych zabezpieczeniach.

Minusem klasycznych klaserów jest to, że monety umieszczone w nich bez dodatkowych zabezpieczeń mają nieustanny kontakt z powietrzem, co w przypadku cenniejszych, starszych numizmatów może być dla nich niebezpieczne. Warto jest więc się upewnić, że do klasera możemy włożyć monetę w kapsule (chroniącej monetę plastikowej otoczce) lub małym woreczku strunowym.

Alternatywnymi klaserami są te na holdery, czyli kartonowe opakowania na monety z plastikowymi „szybkami” eksponującymi monetę z obu stron. Ten sposób przechowywania nie jest jednak zbyt popularny i dla wielu osób może się okazać niewygodnym.

Duży wpływ na bezpieczeństwo monet oraz wygodę korzystania z albumu ma także jego pojemność. Decydując się na zakup albumu często decydujemy się na taki, w którym możemy przechowywać ogromne ilości monet. Najoptymalniejszym  rozwiązaniem jest jednak wybranie takiego, który pomieści od 100 do 150 numizmatów. Należy pamiętać, że gdy zapełnimy album w całości – będzie dużo cięższy. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na klaser, w którym można umieścić setki monet, możemy mieć problem z korzystaniem z niego, ze względu na jego wagę i gabaryty. Wprowadza to także pewien chaos organizacyjny. Kiedy dysponujemy naprawdę dużymi ilościami numizmatów, warto zdecydować się na zakup kilku klaserów, aby pogrupowanie ich było łatwiejsze i logiczniejsze – jest to rozwiązanie lepsze i bezpieczniejsze.

Elegancki i szykowny

Wybierając klaser numizmatyczny patrzymy także na jego walory estetyczne. Nikt nie chce, aby jego cenne zbiory przechowywane były w sposób nienależyty i zamiast zachwycać – odstraszały. Z tego powodu warto wybierać klasery w klasycznych, jednolitych kolorach takich jak granat, zieleń czy bordo. Oprawa powinna być skórzana lub z ekologicznej skóry.

Warto wybierać klasery, do których dołączony jest futerał do przechowywania . Nie tylko sprawia to, że album będzie wyglądał estetyczniej – jest to także dodatkowa ochrona naszych cennych zbiorów.

Warto przyjrzeć się albumom, które ma w swojej ofercie Skarbnica Narodowa. Są one wytrzymałe, pomieszczą numizmaty o różnych średnicach, a przy tym są wyjątkowo eleganckie – będą stanowiły piękną oprawę dla zbiorów.