Jan Olbracht na oficjalnej monecie Narodowego Banku Polskiego

Narodowy Bank Polski wyemitował monety kolekcjonerskie wykonane ze złota i srebra, nawiązujące do serii medali królewskich z końca XVIII wieku. Jeden z nich ukazuje króla Jana Olbrachta, trzeciego syna Kazimierza Jagiellończyka. Moneta pochodzi z serii „Skarby Stanisława Augusta” i jest dostępna dla kolekcjonerów w Skarbnicy Narodowej.

Seria medali, do której nawiązuje kolekcja monet Narodowego Banku Polskiego, została wybita w latach 1791-1797 w warszawskiej mennicy. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia numizmatycznego był sam król Stanisław August Poniatowski. Jego inicjatywa wynikała z bardzo modnego w ówczesnym czasie prądu kulturowego zwanego historyzmem. Pierwowzorem serii medali były obrazy nadwornego malarza władcy, Marcella Bacciarellego, wykonane w latach 1768-1771. Teksty sporządzone na rewersach medali przygotował osobiście król Stanisław August.

Skarbnica-Narodowa-Jan-Olbracht

Widniejący na rewersie monety Jan Olbracht pełnił w swoim życiu wiele zaszczytnych funkcji: był królem Polski od 1492 roku, księciem głogowskim do 1498 roku, a także nieskutecznie obranym królem węgierskim w 1490 roku. Jego krótkie panowanie na polskim tronie było trudne, obciążone klęską bukowińską. Na czas jego władzy została zerwana unia personalna polsko-litewska, a tron wielkoksiążęcy na Litwie objął jego brat Aleksander.

Skarbnica-Narodowa-Jan-Olbracht

Z kolei na awersie monety czytamy: „Kazimierza syn trzeci, brat Władysława, króla Węgier i Czech, a także Świętego Kazimierza, zwycięzca Tatarów, pokonany w bitwie z Wołochami. Umarł w Toruniu Roku Pańskiego 1501, mając lat 41, w 9. roku panowania, dnia 7 sierpnia”.

Skarbnica-Narodowa-Jan-Olbracht

Oficjalna moneta „Jan Olbracht” została wybita w czystym srebrze próby 999/1000. Gwarancją jej autentyczności jest dołączony Certyfikat. Do bezpiecznego i efektownego przechowywania służy specjalnie zaprojektowane pudełko kolekcjonerskie.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt